Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отново Ден на четенето у нас – 17 ноември

България беше домакин на Международния форум "Бъдеще 2.0: инвестиции в грамотността за демокрация, устойчиво развитие и човешки капитал"

Йорданка Фурнаджиева
Снимка: БНР

На 22 октомври 2024 г. България беше домакин на Международния форум "Бъдеще 2.0: инвестиции в грамотността за демокрация, устойчиво развитие и човешки капитал". Целта на събитието бе да очертае връзката между намаляващите нива в уменията за извличане на информация при четене, които водят до редица обществени проблеми. 
Водещи експерти в сферата на икономиката, човешкия капитал, четенето и образованието посочиха връзките между функционалната грамотност и качеството на образование, намирането на пълноценна работна ръка, интереса към участие в културния живот и към заемането на гражданска позиция по важни теми. Организатори на форума бяха фондация "Четене – България“, фондация "Детски книги“ и сдружение "Книги и четене“. 
Сред лекторите на събитието са специалисти на тема четене, преподаватели и журналисти, както и представители на Световната банка, Мрежата на Глобалния договор на ООН, Международната асоциация за оценка на образователните постижения (IEA), фондация "Глобални библиотеки – България“, Асоциация "Българска книга“, Национална мрежа за децата и Сдружение за модерна търговия.
"Проблемите с четенето се зараждат от ранна детска възраст. За това, за да изградим читателски навици и функционална грамотност сред хората, трябва да се започне с четенето от ранна детска възраст. Място тук имат родители, учители, читателски общности и други фактори, които биха спомогнали процеса на формиране от всяко дете на читател", заявява в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Йорданка Фурнаджиева, която е сред организаторите на форума. Тя посочва интереса на младите и в България към читателските клубове, където те имат възможност да обсъдят интересни теми, проблеми или дори прочетени книги като по този начин те се приучават на общуване, споделяне и намиране на съмишленици. 
"С цел насърчаване на четенето през 2019 година във Финландия стартира проект със заглавие "Пакет с първи книги за всяко новородено". Статистиката днес показва, че четящите семейства през последните години са се повишили с 27 процента. Този малък жест на стойност 7 евро за дете е направил невероятна промяна. По този с подкрепата на държавата се насърчава интереса и навиците на младите и техните деца", сподели Йорданка Фурнаджиева.
Проведеният у нас международен форум беше още една стъпка в изграждането на Инфраструктура на четенето, чиито основи бяха поставени с Националния пакт за четенето, в рамките на първия Ден на четенето в България. През миналата година за първи път се появи тази инициатива – Ден на четенето. Тя бе организирана от фондация "Четене", фондация "Детски книги " и сдружение "Книги и четене". 
Тази година Ден на четенето ще се проведе на 17 ноември
Организаторите призовават, всеки, който има възможност, да отдели малко време за четене, обявява в ефира на "Следобед за любопитните" Йорданка Фурнаджиева.
Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04