Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бургас вече има Музей на невъзможното

Представете си място, където можете да рисувате със светлина, да стъпите в безкрайността или да станете част от екипажа на космически кораб. Това може да се случи в Бургас в новооткрития Музей на невъзможното. Илиян Димитров и Ивайло Ценкински са автори на идеята и реализацията на този интересен и модерен музей! Тяхно дело са и е са интересните инсталации, в които науката, изкуството и магията се сливат.

"Самата идея за създаването на Музея на невъзможното се породи от желанието да предложим на жителите и гостите на Бургас едно уникално изживяване, което да ги изведе извън границите на реалността. Заедно с Илиян бяхме вдъхновени от различните музеи на илюзиите по света и от желанието да създадем пространство, където хората могат да се забавляват, да бъдат заинтригувани и дори изненадани от нещата, които изглеждат невъзможни на пръв поглед. 

Стремежът ни бе да създадем място, където се съчетават забавлението с визуални и интерактивни изживявания, подходящи за всички възрастни", разказва в предаването "Следобед за любопитните Ивайло Ценкински, един от инициаторите на тази идея.

"В Музея на невъзможното всеки ъгъл крие нещо удивително – антигравитационна стая, безкрайни огледала, илюзии с дълбочина и светлина, които ще накарат дори най-скептичните сред нас да ахнат в удивление. Музеят е създаден, за да провокира въображението и да промени начина, по който гледате на света, този музей е новата задължителна дестинация както за местните жители, така и за гостите на града", подчертава Ценкински.

Всяка стая, според него, всяка експозиция е интерактивна и приканва хората да опитат, да снимат, да се забавляват и да открият повече за това, как нашите възприятия могат да ни заблудят.

Целия разговор на Ани Костова с Ивайло Ценкински от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР Бургас и Музей на невъзможното

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50