Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост основни сюжети: науката и практиката в помощ на лекарите, новите технологии, иновациите в хирургията, ортопедията и образната диагностика. В последните години нашата медицинска общност по никакъв начин не отстъпва на своите западни колеги. Много бързо биват внедрявани у нас нови технологии, методи и подходи в диагностиката, лечението и възстановяването на пациентите. Това дава нов смисъл на термини като навременна, качествена и в достатъчен обем медицинска грижа. И до голяма степен минимализира възможността от лекарски грешки.
Акценти в разговора поставихме и върху роботизираната хирургия, медицинската онкология и фармацията, в частност проучванията и производството на нови молекули, ваксини и лекарства. Не е тайна, че в последните години не са открити нови антибиотици, а и нови лекарствени продукти в различни терапевтични направления.
При ваксините ситуацията е различна – дори всяка година грипните ваксини са модифицирани спрямо очаквания щам или подвид на грипните вируси. "В този смисъл, по отношение на ваксините, ситуацията е коренно променена. Освен, че и тази година има голямо търсене и съответно недостиг, фактите показват, че процентът на желаещите и реално ваксинираните расте. Бавно, но с устойчива тенденция." – подчерта д-р Валери Цеков.
В разговора по телефона се включи и доц. Ангел Кунчев с нови факти за имунизационния календар. Той внесе присъщата неоспорима фактология в нашия диалог, убедително коментира актуалната ситуация и очакваното развитие на грипната епидемия. Главният държавен здравен инспектор също потвърди увеличения брой на ваксинираните изобщо в България – от 2-3 % преди години до 6, 7 на сто сега.
В седмичното издание на програма "Христо Ботев", посветено на здравето, коментирахме и страховете от т.нар. "човекоядна" бактерия. Доц. Кунчев и д-р Цеков потвърдиха, че това не е откритие, а тази бактерия, наречена Вибрио вулнификус съществува отдавна и успешно се лекува с антибиотик.
Завършихме съботната среща "За здравето" със съвети към аудиторията за превенция и профилактични мерки по отношение на простудните заболявания и най-вече за предпазването от грип и Ковид.
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..
В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...
Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg