Защото инструментите на волята са така съществени от 2020-а – с това изречение обяснява появата на новата си изложба художникът Николай Петков.
Експозицията включва 31 акварела с размери между 24 и 40 см, рисувани през 2020 г. и назовани "Инструменти на волята А, В, Условна дистанция, Напряко до пролетта, Час по география, Студен фронт, Мек натиск, Делници А, В, Нощна стража, Улови падаща звезда, Подчертано червено, Златна броня, Райска градина, Условен баланс, Пауза, Чертеж, Възли в някакъв смисъл А, В, Равновесие с подръчни цветове А-С, Натисни някой, Условна подкрепа, Отворени врати, Очевидец, Условен ред, Завръщането на врабчетата, Трезва увереност, Раздвижване, Разходка в парка, Приближения".
Николай Петков е роден 1967 г. във Враца. Завършва НХА, специалност "Стенопис" в класа на проф. Димо Заимов. Учи История на изкуството на ХХ век и Теория на изкуството при проф. Алън Дейвид и проф. Джон Мор в Ню Йорк през 1996 г.
"Със сигурност абстрактната живопис може да служи за основата на един разказ и струва ми се, това е основната функция на съвременното изкуство. То трябва да предизвиква думи. Но то е съвременно не когато илюстрира разкази, поредици от думи, които имаме вече готови в себе си, а когато предизвиква у нас усилие на разбирането, което ни води до нови познания" – казва художникът Николай Петков.
Изложбата може да бъде видяна до 11 ноември в столичната галерия "Аросита".
Димитрина Кюркчиева го покани в “Артефир”, заедно с галеристката от “Аросита” Росица Гецова.
Снимка – галерия "Аросита"
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg