Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната литературна награда "Йордан Радичков" се връчва днес

Снимка: Национална литературна награда „Йордан Радичков“

В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков, автор, издател и внук на големия български писател Радичков.  

Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков посочва като пример сборника "Свирепо време", който с появата си предизвиква смут в литературната критика, но е приет с вълнение от младите читатели.

Радичков споделя за своята "Книжарница за една книга" – пространство, създадено, за да насочи вниманието върху добри книги, останали в периферията на читателското внимание или пренебрегнати като значимост.

Денят на народните будители Радичков свързва не толкова с конкретни действия, работа и физически препятствия, колкото с чувствата, мислите и способността да изпитваме емпатия към живия човек срещу нас.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:

За 5-и път днес ще бъде връчена Националната литературна награда "Йордан Радичков" за сборник с разкази. Радичков е роден в близкото до Берковица село Калиманица и гимназиалното си образование завършва в Берковица, поради което писателят остава духовно свързан със северозападния град и там е учредена наградата на негово име. 

От Берковица в "Артефир" се включват проф. Боян Биолчев – председател на журито тази година, и Горан Атанасов, за да разкажат как протича конкурсът.

За Националната литературна награда "Йордан Радичков" са номинирани шестима автори – Веселина Седларска за книгата "Животът е тълковен речник", Деян Енев за  "60 разказа", Здравка Евтимова за "Луничави разкази", Михаил Стоянов за "Машина за пуканки",  Петя Кокудева за "Патагонци, тролове и още мои роднини", Тодор Костадинов за "Разкази против забрава – Анти-некролози".

Номинираните са определени от жури в състав професор Боян Биолчев – председател  и членове Костадин Костадинов, Тодора Радева, Горан Атанасов и Силва Хачерян, като тази вечер след финално обсъждане ще бъде обявен лауреатът.

Акад. Биолчев споделя, че не може да открои общия дух между номинираните сборници. Литературата е отворено пространство, където новопоявилият се трябва да се различава, по думите на литературоведа.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10