Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната литературна награда "Йордан Радичков" се връчва днес

Снимка: Национална литературна награда „Йордан Радичков“

В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков, автор, издател и внук на големия български писател Радичков.  

Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков посочва като пример сборника "Свирепо време", който с появата си предизвиква смут в литературната критика, но е приет с вълнение от младите читатели.

Радичков споделя за своята "Книжарница за една книга" – пространство, създадено, за да насочи вниманието върху добри книги, останали в периферията на читателското внимание или пренебрегнати като значимост.

Денят на народните будители Радичков свързва не толкова с конкретни действия, работа и физически препятствия, колкото с чувствата, мислите и способността да изпитваме емпатия към живия човек срещу нас.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:

За 5-и път днес ще бъде връчена Националната литературна награда "Йордан Радичков" за сборник с разкази. Радичков е роден в близкото до Берковица село Калиманица и гимназиалното си образование завършва в Берковица, поради което писателят остава духовно свързан със северозападния град и там е учредена наградата на негово име. 

От Берковица в "Артефир" се включват проф. Боян Биолчев – председател на журито тази година, и Горан Атанасов, за да разкажат как протича конкурсът.

За Националната литературна награда "Йордан Радичков" са номинирани шестима автори – Веселина Седларска за книгата "Животът е тълковен речник", Деян Енев за  "60 разказа", Здравка Евтимова за "Луничави разкази", Михаил Стоянов за "Машина за пуканки",  Петя Кокудева за "Патагонци, тролове и още мои роднини", Тодор Костадинов за "Разкази против забрава – Анти-некролози".

Номинираните са определени от жури в състав професор Боян Биолчев – председател  и членове Костадин Костадинов, Тодора Радева, Горан Атанасов и Силва Хачерян, като тази вечер след финално обсъждане ще бъде обявен лауреатът.

Акад. Биолчев споделя, че не може да открои общия дух между номинираните сборници. Литературата е отворено пространство, където новопоявилият се трябва да се различава, по думите на литературоведа.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25