В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е важно те да развият функционална грамотност.
В предаването тя повдигна темата за функционалната грамотност, като подчерта значението ѝ за адаптацията на младите хора към съвременния свят. "Без умение да четеш и да извличаш смисъл, много трудно би могъл да се впишеш в изискванията на средата и да водиш нормален и спокоен живот", отбеляза Стоева. Според нея именно способността за разбиране и осмисляне на информацията е в основата на успешната адаптация към съвременното общество.
Стоева цитира и данни от изследването PISA 2022, които показват тревожни резултати — 53% от 15-годишните български ученици не разбират какво четат. Тези данни разкриват сериозен проблем, който подчертава необходимостта от целенасочени усилия в посока повишаване на функционалната грамотност сред младите хора.
По думите на Стоева, разпространеното мнение, че децата днес четат по-малко, не отговаря на истината. Тя подчерта, че съвременните деца четат много, но често не избират книгите, които ние, възрастните, бихме искали да виждат в ръцете си. "Те просто са родени в различно време", споделя тя, "и е важно книгите да бъдат съобразени с техните интереси и нужди." Според нея липсата на актуални, съобразени с техния свят заглавия, а също и настояването да четат литературни произведения, предпочитани от по-възрастните, създава усещането, че децата не четат изобщо.
Стоева акцентира и върху значението на екранното четене, което е неотменна част от ежедневието на младото поколение. Децата днес консумират както печатни, така и дигитални текстове, а обработването на големи обеми информация не е предизвикателство само за тях, но и за възрастните.
В тази насока функционалната грамотност става все по-важна. "Необходимо е да изградим умението да филтрираме информацията, която достига до нас, и да разпознаваме бързо кое може да бъде подвеждащо", подчерта Стоева. С развитието на изкуствения интелект и неговото все по-голямо влияние в живота ни, способността да оценяваме и осмисляме информацията е съществена. Стоева отбелязва, че хората, които разполагат със стабилна база от знания и добре развити умения за четене, са по-добре подготвени да правят правилна преценка на това, което четат и слушат.
Стоева съветва родителите не само да четат на децата си, но и да им разказват и показват, свързвайки четенето с преживявания. "Например, посещенията в музей могат да станат част от процеса на учене", добавя тя. По този начин децата могат да преживеят знанието не само чрез текст, но и чрез пряко взаимодействие с културни и исторически обекти, което е важно за формиране на устойчива връзка с културното наследство.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
Фондация "Ела и ти" отправя покана за събитието "София и за мен". На 7 ноември в хотел "Форум" от 18 ч. ще бъде представена първата карта с адаптиран маршрут за хора в количка, която обхваща 34 забележителности в София . Активистът Гергана Дойчинова сподели "Нашият ден" колко е важно да се правят събития с хора с увреждания – а не за тях...
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg