На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле на омраза и насилие.
Водещата на "Артефир" Дарина Маринова, в качеството си на журналист, е очевидец на снощните събития, поради което това издание на предаването прави опит за осмисляне на конфликта и посегателството върху свободата на изкуството.
В "Артефир" се включва актрисата Жана Караиванова, която през 2017 година бе избрана за директор на НФЦ, но след това претърпя дисциплинарно уволнение, поради което заведе дело срещу Министерството на културата.
По думите на Караиванова снощната сцена пред Народния театър е била грозна и трагикомична. Комедията се изразява в липсата на логика и последователност в действията на протестиращите, смята актрисата, която не е присъствала лично на мястото на събитията, но е проследила конфликта от начало докрай.
Караиванова изтъква, че пиесата "Оръжията и човекът" е играна неведнъж в България, била е дори награждавана, а като драматургично произведение е издадена на български език.
Чуйте цялото мнение в звуковия файл:На телефонната линия на предаването се включва писателят и издател Иван Гранитски, за да защити позицията на СБП, с категоричната заявка, че застава против насилието, като форма на протест.
Преди премиерата СБП изнесе декларация против поставянето на пиесата "Оръжията и човекът" заради обидни за българския народ и героичния подвиг при Сливница моменти в драматургичния сюжет.
Според Гранитски най-важен е въпросът за първопричината, за причинно-следствената връзка, довела до протеста.
По думите на писателя самата пиеса е със скромна художествена стойност, което навежда на мисълта, че някой е поръчал на Малкович да постави именно нея от всички други възможни текстове на Шоу.
"Оръжията и човекът" е поръчана в края на миналия век, за да защити сръбските интереси около Сръбско-българската война – един от най-справедливите, по думите на Гранитски, военни конфликти.
Кому е изгодно това напрежение, е въпросът в основата на проблема, казва Гранитски, който вижда в пиесата опит за провокация и за проверка на това доколко българското самосъзнание може да бъде притъпено.
Чуйте цялото мнение в звуковия файл:Европейската театрална конвенция застана зад екипа на Народния театър "Иван Вазов".
Представлението ще бъде играно в обявените дати и публиката ще бъде допусната до него, каза по-рано днес директорът на Народния театър "Иван Вазов" Васил Василев.
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга Токарчук. Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg