В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе обсъдено как взаимодействието между текст и жест променя възприятията за изкуството и културата сред глухите деца. Повод за дискусията бе изследването на културолога Василка Шишкова, което ще бъде представено на 15 ноември. Това изследване е част от проекта "Изиграй ми приказка", който има за цел да стимулира интереса на глухите деца към художествената литература и изкуството чрез адаптирани и театрализирани версии на класически произведения.
На 15 ноември ще бъдат представени последните видеа от проекта – "Малкият принц" и "Млада Бога".
В разговора участваха Албена Тагарева, инициатор на проекта, и Силвана Павлова, консултант по жестов език, които разкриха детайли около същността и предизвикателствата на инициативата.
"Необходимостта от този иновативен подход е осезаема, тъй като нашите деца обичат много да четат. Използването на театър и художествения жест, които предават посланията на литературата по един оживен и разбираем начин, помага да се отворят сетивата на децата и да се пробуди интересът им", споделят те.
"След като те видяха част от произведенията, включени в учебната програма за пети и шести клас, започнаха да проявяват интерес и към самите книги, което за нас е голям успех."
По техните думи театърът и невербалното изразяване са естествена част от живота на глухите хора. "Имаме много представители на глухата общност, които са привлечени от театралното изкуство, именно защото изразяването без думи е заложено в тяхната комуникация."
Проектът "Изиграй ми приказка" все още е в пилотна фаза и организаторите продължават да усъвършенстват неговата реализация.
Разказват още, че процесът по създаване на адаптираните версии на литературните произведения включва ангажиране на театрален режисьор – Ана Данкова, която работи по драматизацията. В изпълнението участват и актьори от Нов български университет, които, заедно с глухата актриса Росица Караджова, научават художествени жестове и принципите на движение, за да могат да се изразяват не само атрактивно, но и разбираемо за аудиторията. Тези театрални представления се провеждат директно в училището за глухи деца "Проф. Дечо Денев" в София и се записват, за да бъдат достъпни и за други училища.
"Искахме да проверим дали тази идея може да получи по-голяма устойчивост, затова помолихме културолога Василка Шишкова да направи изследване. От нейните предварителни наблюдения става ясно, че има огромна нужда от подобни инициативи, не само за глухите деца, но и за тези с трудности в ученето и възприемането на художествени образи", споделят още те.
По техни думи жестовият език, който често се възприема като помощен инструмент в специализираните училища, не допринася за дълбокото разбиране на текста. "Децата могат да разпознаят дума буква по буква, но често не разбират значението ѝ. Когато една метафора бъде представена чрез игра и те видят, че лисицата символизира не само животно, но и хитрост, мъдрост или друго послание, това придава допълнителна стойност на разбирането".
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg