Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората от община Сливница искат автобусен превоз до населените си места

Снимка: balkanec.bg

Хората в община Сливница търсят начини да върнат автобусното обслужване до населените си места. В "Нашият ден" чуваме разказа на жителка на с. Драготинци, която миналата седмица е пътувала на стоп, за да вземе пенсията си от град Сливница. Подобно е положението на всички жители от селата, прилежащи към община Сливница, които трябва да пътуват до града с цел извършване на финансови операции, получаване на медицинско обслужване, достъп до аптека и т.н.

Защо транспортът по маршрута между Сливница, с. Гълъбовци, с. Гургулят, с. Ракита и Брезник бе спрян, как фирмата превозвач на Община Сливница изпълнява договора си и какво предстои от тук нататък за жителите в района – отговарят протестиращият Александър Маринов и Герасим Герасимов, управител на превозващата фирма.

Вече четвърта година транспорт в селата Гълъбовци, Гургулят и Ракита липсва. На заседание в Община Сливница фирмата изпълнител е обявила, че няма да изпълнява тези селски райони, за които, по данни на протестиращите, получава субсидия 65 хил. лв. на всяко тримесечие – това разказва в ефира на предаването Александър Маринов.

Фирмата, която осъществява превоза във вътрешноселските райони по маршрута София – Сливница, не е сменяна от много години и конкурс не е провеждан на територията на общината, заявява Маринов.  

Герасим Герасимов, управител на фирмата превозвач, заявява, че сумата 65 хил. лв. е "измислена", като реалната тримесечна субсидия за изпълнение на междуселския транспорт възлиза на 21 хил. лв.

Герасимов е спрял автобусите, защото се е обидил от хорското недоволство. Транспортната фирма работи на загуба в този район и е подала заявление за предсрочно прекратяване на договора с Община Сливница. 500 км на ден е дължината на цялата транспортна схема на Сливница, като най-скъпо излиза осигуряването на трима шофьори.

След преговори с кмета на общината е взето решение договорът все пак да бъде изпълнен до 16 декември, като автобуси до с. Ракита ще има, казва Герасимов, който определя гражданската стачка като "мижава" и е категоричен, че не тя е причината за възобновяването на междуселския транспорт.  

Маринов, от своя страна, заявява, че е в процес на преговори със зам.-кмета по транспорта на Община София за пускане на вътрешноградска линия.

Чуйте повече по темата в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Масларски (вляво) и Росен Мирчев

Забрана, но не съвсем

В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..

публикувано на 24.04.25 в 17:30

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05