"Да откраднеш огън" e най-новата изложба на Калин Балев, подредена в музейна галерия "Анел" до 25 ноември. Събитието е подчертано от уникална концепция, вдъхновена от древногръцкия мит за Прометей, който открадва божествения огън и го предоставя на човечеството. Този мит не само че поставя в центъра на вниманието темата за жертвата в името на светлината и знанието, но и отразява уникалната стилистика и техника на самия Балев.
Художникът използва хибридна техника, съчетаваща стенопис и изящна живопис, за да създаде свои визии, изпълнени с енергия и динамика, по които "огънят" на вдъхновението играе основна роля. Неговите картини, често изпълнени с многопластови текстури и природни материали, предоставят на зрителя възможността да се потопи в един магичен и метафоричен свят на Майката Земя, от която всичко се ражда и преражда. Специфичната "пясъчна живопис" на Балев, която представя иконографски теми и фолклорни български мотиви, пренася древни символи и зодиакални знаци в модерния контекст на съвременното изкуство.
Калин Балев завършва магистратура през 1986 г. в специалност "Изящна графика" на НХА, където се обучава при проф. Галилей Симеонов. Член е на Съюза на българските художници и активно развива своето изкуство в области като живопис, колаж, изящна графика и стенопис.
Балев има зад гърба си множество специализации в Италия, включително в Международната школа за графика "Ил Бизонте" и Академия "Рафаело". Творчеството му включва участия в общи изложби, както и в международни в Швейцария, Италия, Франция, Русия, САЩ и Япония. Неговите произведения са показвани на важни събития, участвал е в Биенале на графиката във Варна, Биела и в национални изложби като "Кюстендилска пролет". Реализирал е множество самостоятелни изложби в различни галерии, като последните му представяния включват "Ре клуб" и галерия ЛИК в София през 2023 г.
Калина Колева разговаря за "Артефир" с Калин Балев в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg