Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една "женица" в публичното политическо говорене

Страхил Делийски
Снимка: БТА

Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят и казват публично представителите на политическите партии и висшите държавни служители, може би ви е направила впечатление една дума. Думичка, бих я нарекла, защото някак между другото се промуши между останалите и защото самата тя е умалително съществително за лице от женски пол.

Става въпрос за думата "женица". В речниците я откриваме само с едно значение – "дребна, слаба жена", но много добре знаем, че в разговорната реч, в негативен контекст тя е обидна, принизяваща, уязвяваща човека, в случая жената, за която е употребена.

Тъкмо тази форма и в този контекст я чухме поне два пъти в последните месеци, произнесена публично от политически мъже по отношение на жени – представителка на политическа партия и парламентарна група и заемаща висш държавен пост.

Не чухме обаче публична реакция нито от колеги, нито от обществени фигури конкретно срещу тази обидна реплика, а лично за мен тя е плашещ симптом за много тежка обремененост, вредна за всички ни – и мъже, и жени, граждани на държавата ни. 

Какво мисли по въпроса един съвременен мъж, политолог и специалист по политически език – Страхил Делийски – чуйте в интервюто за предаването "За думите".

Снимка – БТА

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трафикът на хора и съвременното робство

През последните 10 години светът стана свидетел на неимоверно разрастване на две явления, тясно свързани помежду си – бежанските вълни и трафикът на хора. Нещастието на хората, търсещи убежище, е използвано от трафикантите на хора, за да печелят милиарди. Според ЕК трафикът на хора генерира приблизително 236 милиарда щатски долара годишно, а в..

публикувано на 20.11.24 в 16:10

Седмица на редките болести в Европейския парламент в Брюксел

От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и политики в Lege Artis разговаряме с д-р Петя Стратиева , председател на Национален алианс "Редки болести България". Европейската седмица на редките болести цели да въоръжи пациентите и..

публикувано на 20.11.24 в 12:37
Доц. Иван Иванов

Антимикробната резистентност – национален здравен приоритет

Страната ни за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици, сочат данните, публикувани от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията. България е една от държавите, за които тази година ЕК специално е създала видеоигра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната..

публикувано на 20.11.24 в 11:44

Над 600 села у нас са без обществен транспорт. Има ли решение?

В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се обсъди темата за автобусния транспорт в България и как подготвените промени в Закона за автомобилните превози могат да повлияят на хората в малките и големите населени места. Разговорът разкри тревожни факти и различни гледни точки относно съществуващите проблеми и възможните решения...

обновено на 20.11.24 в 11:42

Над 30% от първокласниците са с наднормено тегло

За последните 15 години у нас се е увеличил устойчиво делът на момчетата в първи клас с тежка форма на затлъстяване. Сред първокласниците в селата затлъстяването е нараснало трикратно. Това показва анализ на здравните институции в България, направен като част от инициативата на СЗО за наблюдение на затлъстяването при децата. Проучването от 2023..

публикувано на 20.11.24 в 11:06