Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебютен проект на младия фотограф Рослана Дамянова от фотографската академия BECA

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и забравените връзки.

Чрез фотографията авторката изгражда мост към своята баба, с която животът я е разделил преди много години. Осъзнала, че времето не може да се върне назад, един ден тя поема към малко село в Родопите с чувство на вина, но и с копнеж за прошка.

Рослана Дамянова
"Няма да я намериш вкъщи, все катери хълмове или работи по нивите." – това казват съселяните на възрастната жена. И са прави – след дълго търсене двете се срещат. В този момент бабата не я познава, но изведнъж в очите ѝ проблясва топлина, а денят, макар и зимен, се оживява.

"Сапунените цветя" са планински растения, които в миналото са били използвани за измиване на ръцете след бране на тютюн. Днес, обаче, те носят символиката на емоционалното пречистване на душата и завръщането към простите, но истински човешки връзки. Макар понякога изпълнени с неразбирателство и тишина, те носят смисъл и дълбочина, които само връщането назад може да разкрие.", споделя фотографът Рослана Дамянова.


Изложбата е част от инициативата на фондация ВЕСА, която популяризира работата на млади фотографи, които преминават през специализираните курсове на обучение на неправителствената организация, създавана преди четири години от талантливия фотограф Димитри Стефанов, който завършва магистърската си степен "Документална фотография" във фотографското училище EFTI в Мадрид. Дейността на ВЕСА е насочена към разширяване на визуалната култура и креативност в сферата на фотографията и подпомагането на млади творци.

Рослана Дамянова е млад български фотограф, чийто път в изкуството и неговите безбройни интерпретации започва от много ранна възраст. Завършва "Френска филология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и паралелно с това участва в театралната трупа "Алма Алтер”, което задълбочава нейния усет за изразяване.

Рослана Дамянова, Невена Праматарова и Велина Стефанова (отляво на дясно)
През 2021 г. започва обучението си в BECA, а фотографията ѝ се фокусира върху наративи, които разкриват реални преживявания и стимулират размисъл върху социални въпроси и човешки ценности.

Изложбата "Сапунено цвете" ще бъде открита на 22 ноември от 19.00 ч. в Cafe Synthesis в столицата.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" и програма "Дебюти".

Снимки: ФС на фондация ВЕКА, БНР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50