Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и забравените връзки.
Чрез фотографията авторката изгражда мост към своята баба, с която животът я е разделил преди много години. Осъзнала, че времето не може да се върне назад, един ден тя поема към малко село в Родопите с чувство на вина, но и с копнеж за прошка.
"Няма да я намериш вкъщи, все катери хълмове или работи по нивите." – това казват съселяните на възрастната жена. И са прави – след дълго търсене двете се срещат. В този момент бабата не я познава, но изведнъж в очите ѝ проблясва топлина, а денят, макар и зимен, се оживява.
"Сапунените цветя" са планински растения, които в миналото са били използвани за измиване на ръцете след бране на тютюн. Днес, обаче, те носят символиката на емоционалното пречистване на душата и завръщането към простите, но истински човешки връзки. Макар понякога изпълнени с неразбирателство и тишина, те носят смисъл и дълбочина, които само връщането назад може да разкрие.", споделя фотографът Рослана Дамянова.
Изложбата е част от инициативата на фондация ВЕСА, която популяризира работата на млади фотографи, които преминават през специализираните курсове на обучение на неправителствената организация, създавана преди четири години от талантливия фотограф Димитри Стефанов, който завършва магистърската си степен "Документална фотография" във фотографското училище EFTI в Мадрид. Дейността на ВЕСА е насочена към разширяване на визуалната култура и креативност в сферата на фотографията и подпомагането на млади творци.
Рослана Дамянова е млад български фотограф, чийто път в изкуството и неговите безбройни интерпретации започва от много ранна възраст. Завършва "Френска филология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и паралелно с това участва в театралната трупа "Алма Алтер”, което задълбочава нейния усет за изразяване.
През 2021 г. започва обучението си в BECA, а фотографията ѝ се фокусира върху наративи, които разкриват реални преживявания и стимулират размисъл върху социални въпроси и човешки ценности.
Изложбата "Сапунено цвете" ще бъде открита на 22 ноември от 19.00 ч. в Cafe Synthesis в столицата.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" и програма "Дебюти".
"Нашият ден" среща своите слушатели с певицата и актриса Мария Елена Инфантино. Тя е дъщеря на българското сопрано Райна Инфантино и на сициалианския тенор Луиджи Инфантино. Родена е в Италия, но живее между Ел Ей, Лондон, София и Рим. По повод 14 юли – Денят на Бастилията и национален празник на Франция – Инфантино изнесе в София концерт с..
Историческият музей в Павликени откри обновена, интерактивна експозиция, художествена галерия и обновени пространства за културни събития и работа с деца. В "Нашият ден" директорът на музея и на Античен керамичен център – Павликени Елена Христова разказва: "Този голям и хубав проект дойде от Министерството на културата по норвежката..
Във Велико Търново днес в ГАРАЖ Кристияна Митева представя своя самостоятелна изложба – "Където спомените за идеи отиват да умрат". Авторката ни предизвиква да се замислим дали носталгията по щастливите моменти ни прави склонни да се затрупаме с останки от тях? Колко минало можем да носим на гърба си всеки ден, ако не знаем как да го пуснем? Чуйте..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” – имерсивно сценично събитие, което съчетава съвременен танц с древни славянски митове, дълбоко свързани с природата. Проектът черпи вдъхновение от наследството на българската хореографка Марчела..
В Общинския младежки дом в Монтана днес от 18 ч. предстои концерт на ансамбъл "Кларинетандо". Диригент е Джовани Д‘ауриа. Повече за програмата и за срещата на българските и италианските музиканти разказва Евелина Петкова, един от организаторите на събитието. Чуйте в звуковия файл:
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg