Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

| обновено на 22.11.24 в 10:47

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на проекта "Фикционално и документално в българската проза на XIX век. Аналогии с чуждестранната литература“, ръководен от гл. ас. д-р Андриана Спасова, и "Българско общество за проучване на XVIII век“.

Съставители на сборника са водещи изследователи: доц. д-р Бойка Илиева, доц. д-р Надежда Александрова, гл. ас. д-р Анна Алексиева, както и членове на проекта, включително гл. ас. д-р Андриана Спасова, гл. ас. д-р Николай Желев и докторант Славея Неделчева. Сборникът съдържа осемнадесет статии, дело на учени от различни институции – Софийския университет и Българската академия на науките (БАН). Сред авторите са Андриана Спасова, Десислава Узунова, Николай Аретов, Пламен Антов, Славея Неделчева и други изтъкнати изследователи.

Разработените в статиите теми обхващат широк времеви период – от XVIII до XX век – и разглеждат българската литература и култура в контекста на аналогии с чуждестранни литературни образци. 

д-р Желев и Славея Неделчева

В интервю за "Нашият ден" гл. ас. д-р Николай Желев отбеляза, че работата по проекта е имала както научноизследователска, така и преподавателска цел. "През двете години на проекта публикувахме статии и студии, изнесохме лекции в България и чужбина и организирахме конференция на тема "Белетристиката в архивите", разказа той.

гл. ас. д-р Андриана Спасова

Ръководителят на проекта, гл. ас. д-р Андриана Спасова, каза в ефира на предаването, че концепцията на сборника е била да събере отделните изследователи и да се помисли доколко може да се преплита достоверната истина и художествената измислица в един изследователски контекст.

Тя подчерта значението на сътрудничеството с „Българското общество за проучване на XVIII век“, които са подкрепили идеята за конференцията и сборника.

Докторантът Славея Неделчева сподели своя принос към проекта:

"Моята дисертация е насочена към албанската литература и използването на фикционалното като инструмент в целите на Албанското възраждане. Работя върху произведенията на албански автори от ХIХ и ХХ век. Моят принос към проекта беше аналогия с чуждестранната литература и съпоставяне с български автори."

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Сборникът съдържа осемнадесет статии на авторите – Андриана Спасова, Десислава Узунова, Елена Азманова-Рударска, Лора Хараламбиева, Маргарита Серафимова, Мария Пилева, Надежда Александрова, Недка Капралова, Николай Аретов, Николай Желев, Невена Граматикова, Невена Михова, Пламен Антов, Рая Заимова, Светлана Караджова, Славея Неделчева, Симеон Симеонов, Цветан Радулов. 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44