Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември.
Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля.
Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна мисъл", изданието "Старобългарска литература", специализираното международно списание "Scripta & e-Scripta" и поредицата "Studia Litteraria Serdicensia".
И четирите издания имат онлайн сайтове, където в електронен вариант може да бъде намерено резюмирано тяхното научно съдържание.
Издателската дейност на Института е възможност за учените да публикуват своите разработки и идеи, както и да се запознават с работата на свои колеги в областта на хуманитаристиката и литературознанието.
Пред "Артефир" директорката на Института за литература при БАН доц. д-р Пенка Ватова споделя, че вече 10 години учените от Института честват този ден.
Празникът на християнското семейство е избран символично, тъй като в научната общност взаимодействията между поколенията са в основата на развитието, по думите на доц. Ватова.
Повече за научноизследователската работа, структурирането, организирането и финансирането на четирите научни периодични издания, както и за смисъла на публикационната дейност – чуйте в звуковия файл:
Сп. "Литературна мисъл", основано през 1957 година, е едно от малкото литературни издания в България с толкова дълга история. В неговия жизнен път се оглежда изобщо историята на българското литературознание, сложната идеологическа ситуация, в която попада, колебанията му между статуквото и съпротивата, по думите на гл. ас. д-р Анна Алексиева, която представи списанието пред аудиторията.
Повече за съдържанието и облика на списанието от времето на социализма до днес – чуйте в репортажа в звуковия файл:
"Старобългарска литература" е специализирано рецензирано издание с над 50-годишна история, разказва проф. дфн Ана Стойкова. Началото на изданието, посветено на средновековната българска литература и култура и нейния византийски и европейски контекст, е положено с два сборника. Те се появяват във време, в което международната славистична колегия развива голям интерес към старобългарската писменост и литература.
Чуйте цялото представяне на "Старобългарска литература" в звуковия файл:"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg