Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември.
Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля.
Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна мисъл", изданието "Старобългарска литература", специализираното международно списание "Scripta & e-Scripta" и поредицата "Studia Litteraria Serdicensia".
И четирите издания имат онлайн сайтове, където в електронен вариант може да бъде намерено резюмирано тяхното научно съдържание.
Издателската дейност на Института е възможност за учените да публикуват своите разработки и идеи, както и да се запознават с работата на свои колеги в областта на хуманитаристиката и литературознанието.
Пред "Артефир" директорката на Института за литература при БАН доц. д-р Пенка Ватова споделя, че вече 10 години учените от Института честват този ден.
Празникът на християнското семейство е избран символично, тъй като в научната общност взаимодействията между поколенията са в основата на развитието, по думите на доц. Ватова.
Повече за научноизследователската работа, структурирането, организирането и финансирането на четирите научни периодични издания, както и за смисъла на публикационната дейност – чуйте в звуковия файл:
Сп. "Литературна мисъл", основано през 1957 година, е едно от малкото литературни издания в България с толкова дълга история. В неговия жизнен път се оглежда изобщо историята на българското литературознание, сложната идеологическа ситуация, в която попада, колебанията му между статуквото и съпротивата, по думите на гл. ас. д-р Анна Алексиева, която представи списанието пред аудиторията.
Повече за съдържанието и облика на списанието от времето на социализма до днес – чуйте в репортажа в звуковия файл:
"Старобългарска литература" е специализирано рецензирано издание с над 50-годишна история, разказва проф. дфн Ана Стойкова. Началото на изданието, посветено на средновековната българска литература и култура и нейния византийски и европейски контекст, е положено с два сборника. Те се появяват във време, в което международната славистична колегия развива голям интерес към старобългарската писменост и литература.
Чуйте цялото представяне на "Старобългарска литература" в звуковия файл:Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg