Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот.
Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и борбата с тях.
Дни преди премиерата на филма в "Нашият ден" разговаряме с режисьора Даниел Ненов и продуцента Дилян Калчев.
"Чистота или смърт" разказва личната история и битка на шестима души, настанени с терапевтичен център за зависимости "Св. Илия" – Габрово.
По думите на Ненов истории като тези във филма се срещат масово в българските семейства.
Целта на авторите е зрителите да влязат в този свят чрез филма, за да разберат какво се случва със зависимите хора и как те преодоляват трудностите, допълва Калчев.
Хора се срамуват да говорят за своите проблеми или за проблемите на близките си. В обществото върлува мнението, че терапевтичните центрове са последна стъпка към справяне със зависимостите, а е точно обратното – те са отправна точка, по думите на гостите.
Героите в "Чистота или смърт" сами поели инициативата да разкажат неща, които дори близките им не са чували, за да покажат своя труден път на хора, в подобно положение. Разказаните преживявания са били много интересни и дори радикални, като авторите на документалния филм не са спестили на публиката някои брутални истини.
Причините за отключването на зависимости се коренят в най-ранна детска възраст и има зависимо поведение – към човек, вещ или занимание, което алармира за възможни проблеми в бъдеще. Затова Ненов и Калчев призовават близките да обръщат внимание на зависимостта още в нейната най-ранна фаза.
Съществуват предразсъдъци относно зависимите хора и тяхната борба със зависимостта. Терапевтичните центрове нямат нищо общо с масовата представа за комуни и наказания, подчертават гостите.
Всички приходи от прожекциите на филма ще бъдат предоставени в помощ на Национална информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта, както и на Асоциация в помощ на зависимите.
Повече информация за филма "Чистота или смърт", както и онлайн билети за предстоящите прожекции може да намерите тук.
Премиерата за София ще се състои на 6 декември в кино "Люмиер".
Премиерни дати за прожекции са обявени също за Пловдив, Бургас и Варна.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg