"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес благодаря. Реставрацията е търпение, изключително задълбочени познания по много дисциплини и най- вече умения", разказва в предаването "Следобед за любопитните" реставраторът с повече от 45-годишен опит д-р Димчо Радев.
В момента в България, според него, няма реставраторска школа. До края на 1988-1989 година, когато български реставратори са практикували в Полша, а техни специалисти у нас, то тогава, българите са били добрите практици, а те са били напред с изследователската методика и добри теоретици, смята Радев.
"За да се стигне до реставрация, трябва много добре да се владеят графичните техники, рисунъка, и в същото време трябва много добре да се моделира с глина. Важни са и практическите занимания, които спомагат за развитието на уменията. Моята специалност "консервация и реставрация" в Пловдив, отдавна беше закрита. Преди години прочетох, че Чехия планира да увеличи с 50 процента училищата, където се подготвят кадри за опазване на културното наследство. В Австрия процесът е същият. Реставрацията е престижна и добре платена дейност в Европа", казва Радев.
Той самият води такива курсове към художествените училища в страната. Без реставратор на обект не може, защото има и етап на теренна реставрация, категоричен е Радев. Много от специалистите в тази област, напуснаха и работят в други държави, допълва той. "При реставрацията и консервацията има определени етапи. От години аз работя в историческия период между неолита и периода на траките."
Проф. Петър Детев от Сорбоната, при когото аз към работил, много ясно казва – този период от близо 7000 години е може би най-красивият и най-достоен период. Траките са автохтонното население на българските територии и доказателствата за това са много. За да се съхрани всичко това, ние трябва да имаме много добре подготвени млади хора, тъй като реставраторската работа го изисква това. "Аз, мога да предложа научноизследователска методология, но реално не мога вече да работя. Чрез професионални конкурси трябва да се подбират реставраторите, а когато има и любов към професията и екипност, нещата ще се случват." категоричен е Димчо Радев.
Целия разговор на Ани Костова с Димчо Радев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Д-р Димчо Радев завършва средно професионално образование специалност “Консервация и реставрация на паметници на културата” гр. Пловдив. През 1985-1990 г. – BA&MA висше образование в Национална художествена академия, София – катедра “Консервация и реставрация”. През периода 2006-2009 г. – подготовка за придобиване на професионална и образователна степен Доктор – на тема "Реставрация на култови съоръжения от опалена “in situ” глина и идолна пластика от керамика от периода на праисторията в България", Катедра Реставрация, Художествена академия, София. Участвал е в реставрацията и консервацията на много обекти в България.
Снимка – БНР
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg