Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дамяна Велева: Гласувахме за Пеевски, пуснаха ни лампите

Дамяна Велева
Снимка: БНР

Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести в малка родопска община стигнаха до София", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" корупционните модели и зависимостите на гражданите от властимащити кметове в малките населени места.

Борбата с корупцията

"Със сигурност не е краят на борбата с корупцията, нито корупцията ще спре. Чувството за несправедливост изобщо не е неоправдано, дори и в малки истории като тази, за която разказвам в текста си. В малката община Доспат чувството за несправедливост се е натрупвало дълги години в хората. Учуди ме, че хората от Доспат казват, без да крият имената си, че всичко, което се случва в общината, вече им е омръзнало и искат да се промени. Учуди ме, защото сме свикнали с това, че извън София хората много ги е страх да изразяват недоволството си.

Историята там е следната: Кметът на града, Елин Радев от ГЕРБ, вече трети мандат е обвиняван, че злоупотребява с властта си в няколко посоки. Първо, срещу всичките си политически и търговски опоненти той се противопоставя, използвайки своето служебно положение и властта, с която разполага.

Хората разказват, че целият бизнес в общината е в ръцете на неговото семейство. Един от примерите е бетоновият възел в града. Има обвинения, че той е собственост на семейството на Елин Радев и бетонът, който се произвежда там, се използва от общинските предприятия. Преди около година шефът на местното ВИК дружество установил, че в този бетонен възел, за да се бърка бетонът, се използва питейна вода – и то без да се заплаща. Когато той съобщава това, срещу него започват много наказателни акции. Кметът издава заповед за събаряне на негова постройка, като я обявява за незаконна. Така постъпва с всеки, който му опонира, и начинът е много простичък, но ефективен.

Кметът отрича тези обвинения и казва, че няма нищо общо с бизнеса с бетоновия възел и че това бил бизнес на семейството му, по-точно на съпругата му, но той не ѝ се меси и не взема никакви бизнес решения.

Изпратих въпроси до прокуратурата в Смолян и оттам ми казаха, че в случая е установено престъпление и има действително кражба на вода, но все още се разследва кой е извършителят. 

Освен този пример, в градчето бензиностанцията, някои от големите хотели, ресторанти, също са собственост на семейството на кмета."

"Моделът Доспат"

"Това определение го дават хората в Доспат, които протестират срещу кмета. Те казват, че това, което се случва при тях буквално е модел, който се повтаря и в много други малки общини. Това е модел на зависимости. Защото в такива малки населени места няма много възможности за работа, работодателите са малко и много от хората работят нещо, свързано с общината, която обикновено е най-големият работодател. Често по тази причина хората са държани в зависимост, защото ги е страх, че ще останат без работа, ако например не гласуват за партията на кмета. 

Преди седмица имахме сходен пример. Моя колежка от "Свободна Европа" отиде в село Главан в района на Стара Загора, където хората разказаха, че уличното осветление не е работело в продължение на много дълго време като наказание, че хората не са гласували за партията на кмета. На последните избори сега, този кмет се явява от "Ново начало" на Делян Пеевски, получава доста гласове от въпросното село и лампите светват буквално на другия ден. Сега хората казват: "Гласувахме за Пеевски, пуснаха ни лампите и ни отвориха пенсионерския клуб." 

Тоест това наистина е модел на зависимост, хората дори го наричат "феодална власт".  Всички тези определения "моде", "феодални", "частен град Доспат" са на хората, които живеят по тези места. 

Това, което аз забелязвам като повтарящо във всички тези истории, е, че нищо не следва, след като бъдат разказани. Въпреки че има сигнали към институциите, които би трябвало да проверят тези данни за нередности. 

В случая "Доспат" Антикорупционната комисия наистина прави проверки, прокуратурата също, но не намират никакви данни за нарушение. Така завършват проверките им. Това не е само в Доспат и от хората се възприема като затваряне на очите

За съжаление нямам отговор на какво се дължи това, но наскоро си мислех как в България в последните десет години имаше много протести за какво ли не, но в дълбочината им все се стига до едно и също нещо и то е липсата на ефективна съдебна, правосъдна система, която да довежда нещата до справедливи решения."

Снимка – Николета Атанасова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00