Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА).

"БНР подаде една голяма ръка при организирането на първия конкурс за детска географска карта, тъй като тогава през далечната 1999 година именно от трибуната на БНР обявиха старта на тази инициатива. През следващите години организираха срещи – разговори в различни училища, за да разясняваме условията и възможностите.

В конкурса могат да участват деца до 15 годишна възраст, като са разпределени в четири групи", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" проф. Теменужка Бандрова, ръководител на катедра "Фотограметрия и картография" към Университета по архитектура, строителство и геодезия. "Темата на конкурса тази година е определена от Международната картографска асоциация и е "Maps in Everyday Life" т. е. карти в нашето ежедневие или как използваме картите всеки ден. Това ще е темата и на следващия конкурс, а конкурсите се провеждат през две години", допълни доц. Силвия Маринова от УАСГ.

Проф. Теменужка Бандрова и доц. Силвия Маринова от УАСГ
Максимален размер на рисунките – А3 (420 mm x 297 mm), а участникът, получил най-много гласове от журито, ще получи голямата награда – графичен таблет за рисуване.

"Шестте най–добри карти ще бъдат представени на международна изложба по време на 32–та Международна картографска конференция в гр. Ванкувър, Канада, за периода18-22 август 2025 г. Картите могат да се изпращат до началото на март 2025 година", обобщи проф. Бандрова.

Разговорът на Ани Костова с проф. Теменужка Бандрова и доц. Силвия Маринова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05