Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА).

"БНР подаде една голяма ръка при организирането на първия конкурс за детска географска карта, тъй като тогава през далечната 1999 година именно от трибуната на БНР обявиха старта на тази инициатива. През следващите години организираха срещи – разговори в различни училища, за да разясняваме условията и възможностите.

В конкурса могат да участват деца до 15 годишна възраст, като са разпределени в четири групи", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" проф. Теменужка Бандрова, ръководител на катедра "Фотограметрия и картография" към Университета по архитектура, строителство и геодезия. "Темата на конкурса тази година е определена от Международната картографска асоциация и е "Maps in Everyday Life" т. е. карти в нашето ежедневие или как използваме картите всеки ден. Това ще е темата и на следващия конкурс, а конкурсите се провеждат през две години", допълни доц. Силвия Маринова от УАСГ.

Проф. Теменужка Бандрова и доц. Силвия Маринова от УАСГ
Максимален размер на рисунките – А3 (420 mm x 297 mm), а участникът, получил най-много гласове от журито, ще получи голямата награда – графичен таблет за рисуване.

"Шестте най–добри карти ще бъдат представени на международна изложба по време на 32–та Международна картографска конференция в гр. Ванкувър, Канада, за периода18-22 август 2025 г. Картите могат да се изпращат до началото на март 2025 година", обобщи проф. Бандрова.

Разговорът на Ани Костова с проф. Теменужка Бандрова и доц. Силвия Маринова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Нешо Чипев

Проф. Нешо Чипев: Черно море става все по-топло, но не и по-солено

Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..

публикувано на 13.05.25 в 16:10

Хоботът на слона има над 1000 мускула

Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за любимите ми гиганти. В тайландската провинция Сурат Тани Elephant hills е мястото, където всеки миг е познание за нещо ново, а всяка гледка – скрийнсейвър за компютъра. Приключението започва..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Какво наричаме "магично"? Петър Желязков за илюзиите на ума

На 7 юни предстои пролетното издание на Ratio Forum , озаглавено "Магията на реалността". Темата, макар на пръв поглед да звучи мистично, всъщност има съвсем рационално обяснение. Един от организаторите на събитието, Петър Желязков , пояснява, че под "магично" трябва да разбираме не свръхестественото, а способността на някои хора да заблуждават..

обновено на 13.05.25 в 13:02
Калоян Димитров

Еврика! Успешни българи: Калоян Димитров

Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..

публикувано на 12.05.25 в 17:05

За терапевтичната сила на конете

Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..

публикувано на 12.05.25 в 15:23