Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години.
В предаването се спираме на ролята на хумора и иронията в съвременното изкуство – едни от най-ценните инструменти, които ни помагат да се ориентираме в сложния, често претоварващ свят, в който живеем. В моменти, когато реалността изглежда прекалено тежка или объркваща, хуморът може да предложи перспектива, да внесе лекота и дори да разкрие истини, които иначе трудно бихме приели.
Повод за това е наскоро открилата се изложба на Мартина Вачева "Олимпиада по местни и световни дисциплини" в столичната галерия "Октопод", осъществена с подкрепата на Френския институт в България. Работите на Мартина са разпознаваеми със своята провокативност, иронично-гротесков заряд и способността да намират човешкото, смешното и парадоксалното в дълбоко социални и културни теми. Визуалният език на художничката е характерен със своята аналитичност и чувствителност и съчетава в себе си познати типажи и образи от историята, митологията, поп културата и обществената действителност.
"Олимпиада по местни и световни дисциплини" продължава линията на творческото ѝ изследване, която преди години ѝ донесе наградата БАЗА, но добавя нови материали, нови гледни точки и едно особено майсторство в изработката. За изложбата разговаряме с Вера Млечевска и Мартина Вачева.
Снимки: Теодора Цанова
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg