Азербайджан е гостоприемна страна. Към гостите там се отнасят като към близки роднини, освен това стриктно следват заветите на предците си и пазят националната култура от външни влияния. Някои местни традиции изглеждат доста странни за туристите. Събрах онези от тях, които изненадват чужденците.
Гостът е цар!
В Азербайджан се смята за истински позор да посрещнеш лошо гост в дома си. В миналото в азербайджанската къща жените постилали килими пред госта, а младежите в къщата му пеели песни и обсипвали пътя му до богато наредената маса с цветя. Днес азербайджанците посрещат гостите с чай и ориенталски сладкиши. Не е препоръчително да отказвате чашата, това се счита за проява на неуважение. Близък приятел на азербайджанец може да му стане враг, ако не откликне на поканата му да споделят чая.
Майката е най-важният човек!
Въпреки факта, че мюсюлманската религия е широко разпространена в почти цялата страна, жените там имат право на глас при решаването на семейни проблеми. Като се омъжи, азербайджанката получава възможността да контролира финансовите дела на семейството и сама да взема решения за живота на децата. Но всичко това се случва само ако тя е най-възрастната в семейството. Такава власт обикновено е съсредоточена в ръцете на свекървата, а снахите просто играят ролята на съпруги на синовете и домашни помощници.
Азербайджанските майки се месят в личните работи на децата си. Те решават къде да учат, къде да работят и за кого да се оженят. Порасналите отрочета се допитват до майките си по всички важни въпроси. В азербайджанските села родителите все още сами избират булки и младоженци за децата си. В градовете населението е по-прогресивно и можете да си харесате партньор в живота, но той трябва да бъде одобрен от родителите ви след своеобразен кастинг.
Социалните мрежи са забранени за жените
В страната на вятъра и слънцето жените имат право да шофират, работят и гласуват от 1918 г. насам. Те също така свободно участват в социалния и политически живот на държавата, правят бизнес и като цяло се чувстват доста свободни личности.
Да, ислямът в страната наистина има силно влияние върху начина на живот, но дамите в Азербайджан не са толкова ограничени в правата си, колкото другаде. Обаче социалните мрежи са им забранени. И това се спазва особено строго в селата. В градовете има известни облекчения. Участието в социални мрежи е неприлично занимание за жена, според азербайджанците. И омъжените, и младите момичета не трябва да се излагат на обществено внимание.
Хлябът е свещен
За азербайджанците хлябът е свещена храна и предмет, върху който човек може да се закълне. Тамошните не режат хляба с ножове и в никакъв случай не го изхвърлят. Ако споделят къшей с врага си, това показва края на враждата. В страната казват за честния човек: "Той е верен на хляба!".
Бебетата в азербайджанските семейства се къпят в леко подсолена вода. Това се счита за силен амулет срещу зли очи и всяка негативна енергия. Там не показват пеленачетата си на никого в продължение на 40 дни, за да не ги урочасат.
В чест на появата на първото зъбче на дете азербайджанско семейство организира празник, канят се роднини и приятели.
Азербайджанците раздават лакомства на съседите си, за да се зарадват и те на бебето. Такива тържества укрепват социалните връзки.
Заради високата култура на гостоприемство азербайджанците не гонят директно гостите. Но се случва някой да се застои неприлично дълго. За да решат проблема, събират в торба хранителни продукти и я поставят пред вратата. Така гостът разбира, че е време да си тръгне. В крайна сметка, осигурили са храна "за изпът".
Белязват булката с кръв от агне
В миналото сватбите в Азербайджан траели поне седмица. Днес церемониите продължават няколко дни. Преди младоженецът да дойде да вземе булката, тя се заключва в една стая, а ключът се дава на жениха едва след като плати откупа. Още преди невестата да излезе от къщи, краката ѝ се поливат с вода. Това се прави, за да не ѝ липсват близките в новото ѝ семейство. А на прага на дома на младоженеца булката чупи чиния с крак. На азербайджанска сватба често се коли агне и булката се белязва с кръвта му, за да живее семейството в изобилие.
2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..
Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните". "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg