Подлезът до автогарата в Габрово вече няколко месеца е ново артистично пространство и габровци го наричат "Подлезът на изкуството". Причина за това е футуристичната триизмерна инсталация на Невена Екимова, която е изработена от осем хиляди различни по размер бракувани метални кутии, дарени за проекта от фабрика в град Попово. Повторното използването на материали е характерно за работата на младата художничка, която развива в своите творби идеята за опазване на природата и устойчивостта в изкуството.
Инсталацията носи името "Инфундибулум" (фуния на латински) и е вдъхновена от измисления от сатирика Кърт Вонегът феномен хроно-синкластичен инфундибулум. Това са произволно появяващи се места във Вселената, които изкривяват време-пространството и където всички видове истина съществуват в хармония.
Невена Екимова е създателка и на Огледалната и Детската зала в Музея на хумора и сатирата в Габрово и участва с творбите си в редица международни изложби.
Инсталацията в подлеза до габровската автогарата е част от Микрофестивалът, организиран от платформата за авторски проекти "Улавяме творчеството"/Capturing Creativity, създаден по идея на визуалния артист Росина Пенчева и художничката Невена Екимова.
Ето какво споделят организаторите за преобразяването на градското пространство в арт инсталация и тазгодишното издание на Микрофестивала в Габрово:
"Щастливи сме, че и тази година успяхме да усмихнем и да очароваме габровци и гостите на града с второто издание на Микрофестивала. Работихме с голям екип от местни таланти и доброволци, за да зарадваме цялата общност тук и да покажем, че и дори в неочаквани обществени пространства могат да се случат фантастични проекти. Ще следим за състоянието на артинсталацията и ще я поддържаме все така блестяща. Опазването ѝ за месеци напред обаче зависи от всички нас, които ежедневно преминаваме през подлеза."
Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и взаимоотношенията между тях. Доминиращата история, която се преподава е историята на мъжката..
От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян Радев в театър "Българска армия". Представлението ще се играе на основната сцена на Драматичен..
В Кюстендил във Възрожденското училище беше представена дебютната книга на София Стойнева "Нещо за подарък". Чуйте какво разказа нейната редакторка, поетесата Ива Спиридонова:
Регионалният исторически музей във Враца и Клубът на дейците на културата в града организираха кръгла маса на тема "Христо Ботев – единство от мисъл, слово и действие". На телефонната ни линия е Нели Стоянова , уредник в отдел "История на България – XV-XIX век. Събитието е част от проявите на тазгодишното издание на Ботевите дни във Враца.
Изложба фотографии на Деница Дикова беше открита на 27 май в Галерия "Етюд" в София. Деница Дикова е мултижанров артист, който изследва връзката между танц, движение, фотография и покой. Изложбата, наречена O D D I T Y можете да разгледате до 7 юни. Ето какво сподели преди откриването самата авторка за съчетаването на хореография, фотография, танц и..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и..
"Обикновено чудо" е най-новата постановка в репертоара на Театър "Възраждане". Режисьор е Бюрхан Керим, който за първи път я поставя на родна сцена. В..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg