Подлезът до автогарата в Габрово вече няколко месеца е ново артистично пространство и габровци го наричат "Подлезът на изкуството". Причина за това е футуристичната триизмерна инсталация на Невена Екимова, която е изработена от осем хиляди различни по размер бракувани метални кутии, дарени за проекта от фабрика в град Попово. Повторното използването на материали е характерно за работата на младата художничка, която развива в своите творби идеята за опазване на природата и устойчивостта в изкуството.
Инсталацията носи името "Инфундибулум" (фуния на латински) и е вдъхновена от измисления от сатирика Кърт Вонегът феномен хроно-синкластичен инфундибулум. Това са произволно появяващи се места във Вселената, които изкривяват време-пространството и където всички видове истина съществуват в хармония.
Невена Екимова е създателка и на Огледалната и Детската зала в Музея на хумора и сатирата в Габрово и участва с творбите си в редица международни изложби.
Инсталацията в подлеза до габровската автогарата е част от Микрофестивалът, организиран от платформата за авторски проекти "Улавяме творчеството"/Capturing Creativity, създаден по идея на визуалния артист Росина Пенчева и художничката Невена Екимова.
Ето какво споделят организаторите за преобразяването на градското пространство в арт инсталация и тазгодишното издание на Микрофестивала в Габрово:
"Щастливи сме, че и тази година успяхме да усмихнем и да очароваме габровци и гостите на града с второто издание на Микрофестивала. Работихме с голям екип от местни таланти и доброволци, за да зарадваме цялата общност тук и да покажем, че и дори в неочаквани обществени пространства могат да се случат фантастични проекти. Ще следим за състоянието на артинсталацията и ще я поддържаме все така блестяща. Опазването ѝ за месеци напред обаче зависи от всички нас, които ежедневно преминаваме през подлеза."
Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg