Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1007 мъртви птици: цената на новогодишните фойерверки

Снимка: greenbalkans.org

В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът на "Спасителен център – Зелени Балкани" бе изправен пред предизвикателството да се справи с последствията от масовото използване на пиротехника, довело до гибелта на стотици птици.

Руско Петров, ветеринарен лекар и оперативен управител на Спасителния център за диви животни към "Зелени Балкани", сподели в ефира на предаването "Нашият ден" подробности за драматичната ситуация.

"Денят беше натоварен, труден, тежък", сподели д-р Петров. Въпреки че и екипът на центъра отбелязва празника, техният дежурен ритъм бива нарушен още от 22 часа вечерта, когато започват да пристигат сигнали от Копривщица. Първоначалните данни за 200-300 мъртви птици будят тревога и екипът взема решение да се отправи към мястото.

"Още на следващия ден, около обяд, събрахме екип от служители и доброволци, включително студенти от Тракийския университет, и потеглихме към Копривщица," разказва той. Само за ден, докато се стъмни, те успяват да приберат 591 мъртви птици и 15 живи. Акцията продължава и на втория ден, като общият брой на намерените мъртви птици достига 1007, а 31 птици са спасени.

Д-р Петров подчерта, че реалният брой на загиналите птици вероятно е много по-голям. "Много от птиците бяха изядени от наземни хищници през нощта, включително от домашни котки," пояснява той, като допълва, че колонията от птици е била разположена само на 200-300 метра от населеното място.

След прибиране на оцелелите птици, първото, което екипът прави, е рентгенови снимки, за да изключат възможността от отравяне или стрелба. Установява се, че голяма част от птиците са пострадали от колапс на сърцето и масови мозъчни кръвоизливи – пряко следствие от стреса и силните звукови и светлинни ефекти на пиротехниката.

"Такова масово струпване на големи птици и трагедия не сме виждали поне от 15 години", казва д-р Петров.

Слушайте! 



Снимки: greenbalkans.org

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътят, мечката и майчината сила: Урок от миналото

В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на слушателя на програма "Христо Ботев" - Бойко Даскалов – вълнуваща семейна история за смелост и майчина всеотдайност, дори когато на пътя стои мечка. Майката на Бойко Даскалов е израснала в малко..

обновено на 08.01.25 в 09:59
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09