Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Хиновски:

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

| обновено на 07.01.25 в 13:05
Иван Хиновски
Снимка: БНР

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите езикови умения, Хиновски успява лесно да комуникира с хора от различни култури и географски ширини. Освен това, той е автор на три монографии по енергийни теми, което подчертава дълбокия му професионален опит в областта.

По време на разговора, Иван Хиновски изрази мнение за енергийната криза, засегнала редица български селища по време на празниците. Той обясни, че това, което се случва в енергетиката, е пряко свързано с процесите в Европа и света.

"Основната причина за геополитическите травми е войната в Украйна, която внесе множество промени в световната политика и енергетиката. Прекъснаха се газови потоци, смени се политиката от тръбен към втечнен газ, а това води до сериозни последици за цялата енергийна система," отбеляза той.

Хиновски подчерта, че в България липсва яснота и дългосрочна визия за развитието на енергийния сектор. "Моята основна критика към ръководството на отрасъла е, че, макар всеки да работи в ограничен мандат, трябва да се предприемат мащабни реформи. Най-важното е да се актуализира енергийната стратегия на страната“, категоричен е експертът.

Според Хиновски енергийната система в България трябва да премине към нов модел, който да замени старата структура, базирана на централизирана и тежка енергетика с дълги и често уязвими въздушни електропроводи.

"Трябва да се създаде кризисна програма за управление – пътна карта, която да посочи приоритетите. Една от посоките, които могат да облекчат системата, е да се даде приоритет на малките локализирани енергийни общности. Това би разтоварило значително големите мрежи и би повишило сигурността на енергийните доставки," посочи Хиновски.

Иван Хиновски завърши с призив за действия в енергийния сектор, които да отговорят на съвременните реалности. Важно е България да се адаптира към новите геополитически и енергийни условия, като въведе устойчиви и ефективни решения, които да гарантират стабилност и надеждност на енергетиката за гражданите и бизнеса.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От педиатрията до Министерството: едно детско легло тръгва да раздвижи системата

Фондация "За Доброто" обяви предстояща символична акция под надслов "Бутаме детското здравеопазване" – инициатива, която цели не конфронтация, а разговор и осъзнаване на проблемите в системата на детското здравеопазване у нас. Заместник-председателят на фондацията Свилена Георгиева разказа в ефира на Lege Artis  какво стои зад тази идея и какъв е..

обновено на 15.10.25 в 15:13
Джорджия Арсова

Професия Човек: психологът Джорджия Арсова

Предаването "Другият до мен" (всеки понеделник от 15 до 16.30 часа) започва нова рубрика – "Професия Човек", в партньорство с Фондация "За нашите деца". Веднъж месечно ще срещаме аудиторията със социални работници, в най-общия смисъл на думата, които ще разказват истории от своята практика, ще говорим за личната им мотивация, ще ни запознават с..

публикувано на 15.10.25 в 08:10

Земята на кивито

Сестрите Албена и Костадинка Георгиеви от гр. Петрич наследяват от родителите си Калинка и Благой Георгиеви пет декара насаждения с киви, някога част от по-голям масив, създаден в края на 70-те години. За съжаление при връщането на земеделските земи на собствениците им, масивът е разпокъсан, и днес в Петрич само три семейства продължават да отглеждат..

публикувано на 14.10.25 в 16:55

Българската общност в Дъблин събира подписи за паметник на Пиърс О'Махони

В рубриката "Темата на деня" предаването "Нашият ден" срещна слушателите с Явор Иванов – докторант в Софийския университет и преподавател в Българското неделно училище "Райна Княгиня" в Дъблин, Ирландия. Той разказа за родолюбивата инициатива за изграждане на паметник на изключителния ирландски благодетел и приятел на България – Пиърс..

обновено на 14.10.25 в 13:04
Калина Станева и Теди Ангелова (вдясно)

Спортният психолог Теди Ангелова за спорта отвъд състезанието

Тя спортува от дете и никога не е съжалявала за това.  Бивш национален състезател по баскетбол , шампион на България с отборите на "Дунав Русе" и "ЦСКА София", носител на Купата на страната. Обича да плува и е  дипломиран спасител. Тренирала е и  алпийски ски , а днес голямата ѝ страст е  тенисът на корт, заедно с професионалното  ѝ призвание –..

публикувано на 14.10.25 в 09:05