Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси.
Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата.
На свой ред Израел е световен лидер в тази област и притежава едни от най-големите и модерни инсталации за обезсоляване на морска вода, както и впечатляващи резултати в рециклирането на отпадъчни води, като почти 90% от тях се използват повторно в селското стопанство - резултат, който значително надминава световните стандарти.
На събитието присъства Дани Грийнвалд, управляващ департамента по възстановяване на водни запаси и сподели опита на Израел по отношение на опазването, пречистването и преизползването на водни ресурси.
"Израел се сблъсква с предизвикателства в управлението на водните ресурси, поради географското си разположение в полусуха област и бързо нарастващото население.
През 60-те години населението на Израел е било около 2 милиона души, докато днес то е около 10 милиона. Високият темп на раждаемост и имиграцията допълнително увеличават нуждата от нови източници на вода, за да се задоволят потребностите на нарастващото население – щрихира проблема г-н Грийнвалд и продължава:
Израел не е единствената страна, която използва повторно вода, но мащабът и процентът на преизползване са впечатляващи. През 60-те години започва програма за пречистване на отпадни води, която се развива с времето. Днес Израел има значителен опит в тази област и е готов да го сподели с други страни.
От 2005 г. насам Израел сериозно развива технологията за обезсоляване на морска вода. Преди 30 години този процес беше изключително скъп, главно заради високата консумация на енергия. Днес, благодарение на технологичните подобрения, Израел произвежда обезсолена вода за по-малко от половин американски долар на кубически метър.
Частният сектор играе ключова роля в развитието на технологията за обезсоляване. Държавата организира аукциони между големи глобални компании и техните израелски партньори, осигурявайки им добри условия и възможност за конкуренция. Инсталациите за обезсоляване на морска вода днес не само произвеждат вода, но и енергия, която в определени часове се продава на националната мрежа.
С нарастването на населението, Израел произвежда все повече обезсолена вода, което повишава качеството на водата. Високото качество на водата позволява лесното ѝ пречистване и повторно използване за напояване. Така нито един кубически метър обезсолена вода не се разхищава."
Още интересни факти за това как Израел се справя с недостига на вода, очаквайте скоро в предаването "Време за наука". А на финала на разговора г-н Дани Грийнвалд пожела, ако ще газим течност, да не е от жажда и да не е вода, а да мачкаме грозде за направа на хубаво вино.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg