Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зимни приключения в планината: Как да ги направим безопасни?

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Влади Веков, оператор в телевизията с афинитет към екстремното, парамедик и активен доброволец в планински инициативи, сподели ценни съвети за безопасност в зимната планина в ефира на предаването "Нашият ден". С дългогодишен опит и дълбока връзка с природата, той вдъхновява с разкази за своето детство и професионален път.

"Прекарах част от детството си на една хижа на Витоша, където моят баща беше хижар", споделя Веков. Макар че хижата и баща му вече не са част от живота му, именно тези ранни години са оформили любовта му към планината и усещането за хармония с природата. Тази връзка го води до доброволческата дейност в планината и до решението да стане парамедик.

Според Влади Веков всеки, който планира преходи в планината, трябва да бъде в относително добра физическа форма. "Самите условия го изискват," подчертава той. Предварителната подготовка включва планиране на маршрута – ясно определяне на началната и крайната точка, както и реалистична оценка на времето, необходимо за прехода.

За безопасен преход Веков препоръчва да се осигурят следните основни неща:

  • Зареден телефон и допълнителна батерия – комуникацията е критична при спешни ситуации.
  • Аптечка – дори най-малките наранявания могат да се окажат проблем в сурови условия.
  • Топли дрехи, ръкавици, чорапи и шапка – адекватната екипировка помага да се избегнат измръзвания.
  • Вода – хидратацията е ключова, дори при ниски температури.

"Препоръчвам тези преходи да стават в дневни условия", съветва Веков. Това осигурява по-добра видимост, ориентация и намалява риска от инциденти.

Със своя професионализъм и отдаденост, Влади Веков е пример за отговорност и уважение към природата. Съветите му са ценен ресурс за всеки, който иска да се наслади на зимната планина, като същевременно се грижи за своята безопасност.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Диков, Антон Митов и Теодор Цеков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..

публикувано на 20.01.25 в 18:18

Импулсът в мен: Стресът след ваканция

Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".  Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..

публикувано на 20.01.25 в 15:46

Православната църква чества паметта на св. патриарх Евтимий Търновски

На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски. Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство. Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева...

публикувано на 20.01.25 в 10:19

Опаковките на бъдещето: Гъбен материал вместо пластмаса

В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..

публикувано на 20.01.25 в 09:32
Самуил Петканов

Парадоксът на кламера

Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..

публикувано на 20.01.25 в 09:15