Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зад всяко бебе – баба...

2
Снимка: УМБАЛ Канев

В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите.

Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от Дарина Йорданова, чиято майка Гинка Йорданова е била няколко десетилетия акушерка. След това преминахме към реалностите на днешния ден с помощта на д-р Николай Радулов – дългогодишен акушер-гинеколог, който разказа интересни случки и казуси от своята петдесет годишна практика. Лекарската кариера на нашия гост продължава в Панагюрище – след работата в Родилното отделение на местната болница, сега д-р Радулов е привлечен като медик в Спешната помощ.  

Във втората част от разговора ни с него той очерта реалностите в работата на спешния медик, случаите, на които се натъква, хората в беда, на които трябва да помогне. Говорихме и за възстановяването на силите и на нервите, които лекарят губи при всяко дежурство. И се оказа, че опитът и навикът да бъдеш полезен на своя пост, предразполагат към едно по-бързо връщане на добрата форма и влизане в нормална кондиция. Събрани в дежурната стая на Спешната помощ в Панагюрище, именно по време на разговора в ефир двата екипа си "предаваха" и "приемаха" работата. Ние се възползвахме от обстоятелството да ги поздравим и да им пожелаем съответно лека работа и приятна почивка.

Продължихме идеята на поредното предаване "За здравето" да почетем "дарителите на живот”: акушерките и лекарите с АГ специалност. Да проверим вярна ли е максимата за "многото баби и хилавото бебе”, и защо наричаме празника Бабинден, а и как се отглежда дете в дигитален свят? За всеобщо съжаление двама от участниците: проф. Атанас Щерев и д-р Светлозар Славов, не успяха да се включат в диалога. Остава уговорката ни с тях за следваща среща, защото поредицата "За здравето" е като филм, своеобразен сериал за живота – за неговото раждане и за неговото опазване…

В последните минути на съботната ни здравна програма към нас се присъедини Мария-Мира Христова: домакин и водещ на "Семейно радио". Именно с нея подсказахме част от темите в предаването, но и "хвърлихме" мост към идната събота, 25 януари. Тогава в тричасов блок ще кажем "ЧРД, Радио" – 90 години по-късно ще имаме честта да бъдем част от празника! И заедно с колегите да изживеем усещането за една по-мъдра и градивна радиофамилия. 


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05