Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други.
"Атанасовското езеро среща своите предизвикателства. Това е място, където се добива сол, както знаете. Сега стои предизвикателството, че в северната част на езерото в момента не се добива сол и там водите са с нарушена циркулация, което създава известни затруднения и за част от обитателите.
През годините ние, в рамките на проекта "Лагуната на живота", успяхме да ремонтираме три големи диги с обща дължина 6 километра. С тяхното функциониране се надяваме да се подобрят част от условията на живот за видовото разнообразие тук.
Въпреки усилията ни да се осигури гравитачно преминаване на водата през друга част на басейните, все още има участъци, до които не достига вода, тъй като специално в северната част не функционират помпите. В резултат на климатичните промени и глобалното затопляне и тук условията се променят и ще има проблеми.
През септември 2024 година, уточнява Радостина Ценова, е приключил проекта "Лагуната на живота", по който фондация "Биоразнообразие" е работила, заедно с колегите си от Дружеството за защита на птиците и "Черноморски солници". Така че настоящата 2025 година поставя на изпитание нормалното функциониране на Атанасовско езеро.
От фондацията разчитат държавата, в лицето на Министерството на околната среда и водите и на Регионалната инспекция по околна среда и води в Бургас, да влезе в ролята си на стопани на резерват "Атанасовско езеро", за да се осигури нормалното функциониране на екосистемата и живота в езерото.
Интервюто на Ани Костова с Радостина Ценова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...
Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg