Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще продължи да функционира нормално Атанасовското езеро

Снимка: БГНЕС

Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други.

Радостина Ценова"Атанасовското езеро среща своите предизвикателства. Това е място, където се добива сол, както знаете. Сега стои предизвикателството, че в северната част на езерото в момента не се добива сол и там водите са с нарушена циркулация, което създава известни затруднения и за част от обитателите. 

През годините ние, в рамките на проекта "Лагуната на живота", успяхме да ремонтираме три големи диги с обща дължина 6 километра. С тяхното функциониране се надяваме да се подобрят част от условията на живот за видовото разнообразие тук. 

Въпреки усилията ни да се осигури гравитачно преминаване на водата през друга част на басейните, все още има участъци, до които не достига вода, тъй като специално в северната част не функционират помпите. В резултат на климатичните промени и глобалното затопляне и тук условията се променят и ще има проблеми. 

Самото Атанасовско езеро е една много сложна система, която е зависима и от човека", разказва в предаването "Следобед за любопитните" Радостина Ценова от Българска фондация "Биоразнообразие". Езерото, уточнява тя, е пряко свързано с Черно море чрез голям канал, опасващ цялото Атанасовско езеро, по който в единия край се осигурява чиста морска вода за него. От другия край, южният, допълва тя, се отвеждат прииждащите към езерото води. 

През септември 2024 година, уточнява Радостина Ценова, е приключил проекта "Лагуната на живота", по който фондация "Биоразнообразие" е работила, заедно с колегите си от Дружеството за защита на птиците и "Черноморски солници". Така че настоящата 2025 година поставя на изпитание нормалното функциониране на Атанасовско езеро. 

От фондацията разчитат държавата, в лицето на Министерството на околната среда и водите и на Регионалната инспекция по околна среда и води в Бургас, да влезе в ролята си на стопани на резерват "Атанасовско езеро", за да се осигури нормалното функциониране на екосистемата и живота в езерото.

Интервюто на Ани Костова с Радостина Ценова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

 Снимка – БГНЕС, личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мира Баджева: В Южна Луангва снимах лъвица от метър разстояние

Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..

публикувано на 25.01.25 в 08:40

Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите

Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..

публикувано на 24.01.25 в 17:05

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..

публикувано на 24.01.25 в 15:50

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Емоции и интелект, представени в балканските езици и култури

От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..

обновено на 23.01.25 в 13:36