Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България се срещат 22 вида птици, заплашени от изчезване

Тази година се проведе 49-ото преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България (от 16 до 19 януари). В рамките на 4 дни, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), Зелени Балкани, Регионалните инспекции по околна среда и водите (РИОСВ), Българската академия на науките, ловни сдружения и представители на други неправителствени организации, успяха да обходят и съберат данни за зимуващите птици в над 300 влажни зони у нас.

"Преброяването показва, че нетипичните зими у нас през последните години докарват у нас доста по-малко птици отколкото преди десетилетия. Въпреки намалелия брой наши зимни гости, видовете не са намалели и не са ни напуснали най-ценните, най-силно застрашените видове птици. Сред водолюбивите птици това са тръноопашатата потапница, която гнезди на много малко места в Европа, като почти цялата и популация зимува в България и то в Бургаското езеро. 

Тази година се наблюдава максимална численост на този вид птица – над 4000 представители. Друг представител е големият креслив орел, който също е застрашен от изчезване вид, както и малката белочела гъска, левантийският буревестник, голямата бекасина и ушатият гмурец. Всичко това са видове от световната Червена книга, които са си избрали България да топлия юг, където да прекарат студените зими. 

Системата за мониторинг на зимуващите в страната водолюбиви птици се провежда ежегодно по едно и също време – началото на януари и по-точно – почивните дни от втората седмица на месеца. Преброяването се осъществява в обхвата на основните места за зимуващите птици по Дунавското и Черноморското крайбрежие и повечето водоеми във вътрешността на страната", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р Петър Янков от БДЗП. Преди около година изследователите са установили, че птицата тънкоклюн свирец вече е изчезнала от земята и вероятно никога повече няма да я има. Оттук, според него, идва и отговорността на хората към опазването на околната среда и осъзнаването значимостта на състоянието на заобикалящия ни свят за бъдещето на човечеството. 

"Около 22 са видовете птици, които са застрашени от изчезване и се срещат в България. Сред тях са египетският лешояд, степният орел, ловният сокол, царският орел и голямата дропла – това са видове, които наистина са на изчезване, но се срещат в България. В Холандия или Швейцария срещащите се видове са 5-7. Това е в резултат на бързата индустриализация на Европа, а у нас са запазени много по-добри природни условия. Това е и големият шанс на България да не повтори грешките на тези, които вече са ги направили преди нас.

Петър ЯнковД-р Петър Янков е най-дълго пребивавалият в БДЗП член на екипа, преминал през цялата йерархия от член-основател, през доброволец, служител, директор по природозащитата, изпълнителен директор и председател на Управителния съвет. Два мандата член на Европейския и на Световния съвет на BirdLife International. Той е посветил научната си кариера и целия си опит и ентусиазъм на изграждането на БДЗП, като успешна и международно призната организация. 

Въвел не само БДЗП в Източните Родопи, но и Природозащитните центрове в българската практика на опазване на природата, спечелил за БДЗП наградата на фондацията "Хенри Форд" за природозащита. Автор на неколкостотин научни и популярни статии и книги, включително съавтор на БДЗП в първия за България Атлас на гнездящите птици, първите български планове за действие за видове и планове за управление на защитени територии. Понастоящем е посветен на развитието на Природозащитния център "Пода" и успешното действие на БДЗП в района на Бургас.

Целия разговор на Ани Костова с д-р Петър Янков от БДЗП от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яман Хюсмен (вляво) и Васил Велев - председател на УС на АИКБ

Еврика! Успешни българи: Яман Хюсмен

Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Проф. Климент Найденов: Климатичните промени променят и вкусовете на хората

В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..

публикувано на 10.02.25 в 16:15

Анатомия на страха: Епизод 2 – влияние и подходи за овладяване на страха

В този втори епизод от поредицата говорим за това как страховете влияят на различни аспекти от живота ни и за някои от предпоставките, отключващи хроничен стрес. Научаваме и какви са основните принципи на логотерапията, наричана още "Третата Виенска школа по психотерапия". Нейн създател е Виктор Франкъл, преминал през четири концентрационни..

публикувано на 10.02.25 в 14:10

Новият китайски модел изкуствен интелект стимулира науката

B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи  ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви  нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в  Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..

публикувано на 09.02.25 в 11:15
Паметникът на Лейф Ериксон в Рейкявик

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти

Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските брегове, е викинг на име Гунбьорн. Той плавал от Норвегия до Исландия, но поради буря акостирал при един от островите, принадлежащи на Северна Америка. Това събитие датира между 876 и 933 г. Ерик..

публикувано на 08.02.25 в 17:35