Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Яман Хюсмен

Яман Хюсмен (вляво) и Васил Велев - председател на УС на АИКБ
Снимка: фондация Еврика

Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен герой е той). Убеден е, че "трудолюбив не се става – или си, или не си. В семейството си цял живот съм виждал само трудолюбиви хора".

Яман Хюсмен е носителят за 2024 г. на наградата за най-добър млад фермер, която Фондация Еврика връчва за 34 поредна година. "Наградата не е неочаквана, защото отдавна се занимавам със земеделие. В нашия бизнес, ако не си трудолюбив, не можеш да оцелееш. Но предполагам, че и другите номинирани колеги също са трудолюбиви и заслужават наградата" – казва той. Според него "в основата на успеха стоят издръжливостта, упоритостта  и трудолюбието"

Яман Хюсмен (вляво) и Гюнай Хюсмен

Най-много е научил от личния пример на баща си – Гюнай Хюсмен, някога земеделски производител, а днес политик и депутат. "Хвърли ме в дълбокото и аз се учех от своите грешки", разказва за него Яман, и добавя, че днес двамата често спорят, но нещата се получават. "Съобразителен е, бързо мисли, умее и да убеждава", казва пък бащата за сина си. "Работа, работа, и пак работа е в основата на успеха" – добавя той. А Яман пък ми цитира добре запомнения бащин съвет: "За да печелиш докато спиш, първо трябва много да не спиш!".

Какво още си казахме с двамата – чуйте в звуковия файл

Снимки – Фондация Еврика
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато тялото говори: сигналите на вагусния нерв

В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..

обновено на 29.04.25 в 12:54
Григор Цанков - изпълнителен директор на

Еврика! Успешни българи: Надежда Маркова

Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката.  Доскоро са я интересували..

публикувано на 28.04.25 в 17:00

Художничката Петя Илиева в най-луксозния и най-бедняшкия марокански хамам

Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..

публикувано на 27.04.25 в 10:35
Александра Миланова

Александра Миланова е първият български представител в Глобалната младежка академия

България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...

публикувано на 26.04.25 в 09:25
Ивелина Пашова

Как се раждат положителните истории в училище

Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..

публикувано на 25.04.25 в 12:45