За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията.
Почти нищо, обаче, не се знае за Алберт Коен – един от най-кратко задържали се на поста си директори. А е бил сред най-известните журналисти публицисти, белетристи и кинокритици. Под негово ръководство в-к "Народна младеж" от седмичник се превръща във всекидневник. След приключването на мандата му като кореспондент на БТА в Париж става главен редактор на списание "Българско фото". В края на 1966 година е назначен за директор на Българското радио и остава на този пост до средата на 1967-а.
Причина за уволнението на Алберт Коен от поста директор на Българското радио е, че разрешава по новините да се съобщава информация за Шестдневната война между Израел и трите арабски държави: Египет, Сирия и Йордания – нещо, за което дори тогавашната ТАСС не съобщава.
За журналиста, белетриста и критика Алберт Коен в "Познати и непознати" разговаряхме с проф. Алберт Бенбасат. Започнахме с документален запис от обръщението на някогашния директор на Българското радио към колегите му.
Повече за малко познатия журналист, белетрист и критик Алберт Коен можете да прочетете тук.
Екипът на предаването благодари за съдействието и на колегите от списанието за еврейска история, изкуство, култура La Estreya.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg