На 6 март в София се открива ретроспективна изложба с най-значимите творби на анонимния артистичен колектив "Герила Гърлс" (Guerrilla Girls). Изложбата носи заглавието "Изкуството да си непослушна" и до осми юни ще може за бъде видяна в Националната галерия "Квадрат 500". В рамките на събитието, на 7 март, две от основателките на групата, известни с псевдонимите Фрида Кало и Кете Колвиц, ще изнесат на живо публична лекция-пърформънс.
Изложбата "Изкуството да си непослушна" проследява 40-годишната история на "Герила Гърлс" – от създаването им през 80-те години на ХХ в. в Ню Йорк до днешните им интервенции, лекции и пърформанси, които отправят критика към неравенството в изкуството, културата и обществото.
Гостуващите произведения са част от постоянните колекции на най-значимите музеи в света (МоМА, Тейт Модърн, центъра "Жорж Помпиду"), но в "Квадрат 500" ще бъде изложено и чисто ново произведение, създадено специално за нас и вдъхновено от българския контекст.
Рая Раева и Росена Иванова от Българския фонд за жените гостуват в "Какво се случва" за да представят изложбата на "Герила Гълрс", но и за да ни разкажат за това колко авторки има в българските музейни колекции.
А междувременно една гостуваща изложба от съседна Румъния се заиграва със същите теми. До 9-и март в галерия "Пунта" на Женския пазар можете да разгледате изложбата "Перфектното токче" на артистичния колектив "Бюро за мелодраматични изследвания". Тя е част от проекта "Комунизъм на високи токчета", в който 9 жени се опитват да постигнат равенство помежду си, като всяка обуе обувки с такава височина, че да се окажат всички с еднакъв ръст. Ирина Георге, една от основателките на Бюрото, представя в "Какво се случва" организацията си.
Възможно ли е равенство в изкуството, кой трябва да задава рамките и защо толкова много жени избират ролята на куратора – коментират Рая Раева и Росена Иванова във втората част на разговора.
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg