Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сценографията в главната роля

Огняна Серафимова (вляво) и Ясмин Манделли

В театралния салон сте, притаи ли сте дъх, тихо е, спектакълът започва. Кое е първото, което виждате?

Всъщност няма нужда от много размисъл – декорът е. Всеки театрален спектакъл представлява отделен свят със свои собствени, специфични закони. За да провокира определени емоции у зрителите, този свят трябва да е създаден от познати символи – цветове, материи, светлини, предмети, които да го превърнат в адекватен и верен за зрителското око. Това е съществената роля на сценографията в едно представление, а за да я има нея, ги има и тях – художниците на вътрешните, а и външни светове на персонажите, на историята. Те материализират реалните и магични пространства, които се превръщат от скица в реални декори, костюми и реквизит.

Сценографът е истинска ренесансова личност, която съчетава в себе си уменията на архитект, дизайнер и инженер, а знанията му за различните видове изкуства му дават свободата да открива множество връзки между произведенията на изкуството и техния визуален свят.

Обикновено всичко започва от фантазиите на един човек, осмелил се да ги постави в драматургия. Оттам сценографът, в пряка връзка с режисьора и актьорите, създава скица по тези думи, а скицата постепенно оживява, първоначално в макет, а след това и в декори, костюми, реквизит, определена светлина.

Така Огняна Серафимова отвежда зрителите в "Лисабон“ заради едноименния спектакъл на Младежкия театър с драматург Захари Карабашлиев и режисьор Яна Титова, а Ясмин Манделли създава света на "Анна-непоправимата" от Стефано Масини с режисьор Надя Панчева, спектакъл на Оренда Арт център и "Топлоцентрала". Те, заедно с Никола Тороманов и Свила Величкова, са номинирани за "Икар" 2025 в категория "Сценография".

В "Какво се случва" Огняна Серафимова и Ясмин Манделли разказаха за отговорността да изграждаш реалности на театралната сцена, за собствения си подход към създаването на триизмерни образи от написаните истории, за това какво означава в действителност да придадеш плът на нещата и за личния си път към този вид изобразително изкуство. Двете са трето поколение художници и от години тъкмо сценографията е в главната роля за тях.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15