Плевенският драматично-куклен театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика със спектакъла "Елате ни вижте" от Кирил Топалов.
Пиесата е написана още през пролетта на 1989 година, но, по думите на автора, никой не е смеел да я постави тогава. През годините е поставяна в Силистренския театър от Стефан Стайчев (2000 г.) и в Пазарджишкия театър – от Илия Добрев (2003 г.).
Нов сценичен живот ѝ дава през 2023 година режисьорът Владлен Александров с екипа на Плевенския театър.
"Наистина пиесата е писана през 1989 година, но тя не е загубила нито за миг своята актуалност днес. Даже в някакъв смисъл пиесата днес е много, много, много по-актуална, отколкото през 89-а година. Тази пиеса потвърждава тезата, че някак сме замръзнали във времето и пространството в своето политическо и държавно развитие. Пиесата е един гигантски диспут за съдбата на България. Ние се превръщаме в едно безкрайно повторение на собствените си грешки", сподели в "Артефир" Владлен Александров.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Пиесата "Елате ни вижте" е вдъхновена от едноименното стихотворение елегия на Иван Вазов, но събира на сцената познати персонажи от различни негови творби – Странджата, Македонски, Бойчо Огнянов, Колчо Слепеца, Мунчо, Кака Гинка, Рада Госпожина, Иванчо Йотата, Киряк Стефчов, Рачко Пръдлето и други Вазови герои.
В представлението участват почти всички актьори от трупата на Плевенския театър. Ролята на Иван Вазов изпълнява гост-актьорът Емил Марков.
Сценографията и костюмите са дело на Иван Карев и Весела Статкова, музика – Асен Аврамов.
Представлението на Плевенския театър ще се играе на 4 март на сцената на Театър НАТФИЗ.
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg