Плевенският драматично-куклен театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика със спектакъла "Елате ни вижте" от Кирил Топалов.
Пиесата е написана още през пролетта на 1989 година, но, по думите на автора, никой не е смеел да я постави тогава. През годините е поставяна в Силистренския театър от Стефан Стайчев (2000 г.) и в Пазарджишкия театър – от Илия Добрев (2003 г.).
Нов сценичен живот ѝ дава през 2023 година режисьорът Владлен Александров с екипа на Плевенския театър.
"Наистина пиесата е писана през 1989 година, но тя не е загубила нито за миг своята актуалност днес. Даже в някакъв смисъл пиесата днес е много, много, много по-актуална, отколкото през 89-а година. Тази пиеса потвърждава тезата, че някак сме замръзнали във времето и пространството в своето политическо и държавно развитие. Пиесата е един гигантски диспут за съдбата на България. Ние се превръщаме в едно безкрайно повторение на собствените си грешки", сподели в "Артефир" Владлен Александров.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Пиесата "Елате ни вижте" е вдъхновена от едноименното стихотворение елегия на Иван Вазов, но събира на сцената познати персонажи от различни негови творби – Странджата, Македонски, Бойчо Огнянов, Колчо Слепеца, Мунчо, Кака Гинка, Рада Госпожина, Иванчо Йотата, Киряк Стефчов, Рачко Пръдлето и други Вазови герои.
В представлението участват почти всички актьори от трупата на Плевенския театър. Ролята на Иван Вазов изпълнява гост-актьорът Емил Марков.
Сценографията и костюмите са дело на Иван Карев и Весела Статкова, музика – Асен Аврамов.
Представлението на Плевенския театър ще се играе на 4 март на сцената на Театър НАТФИЗ.
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..
Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg