Възможно ли е да се отопляваме и осветяваме, без да замърсяваме околната среда? Как да избегнем дилемата между това да ни е топло или да сме нахранени? В търсене на отговори на тези въпроси се отправяме към Габрово, където Ивайло Стефанов – основател на Училището за соларни специалисти – работи усилено за изграждането на устойчиви енергийни решения и образоване на младите поколения.
Ивайло Стефанов създава STEM кръжок и учебен център "мейкърспейс" за деца и юноши, с убеждението, че истинската промяна започва с хората и местните общности. "Без хора и без здрава и сплотена общност, Индустрия 4.0, зеленият преход и водородната икономика ще останат кухи понятия, разписани в книжни директиви. Нужна е здрава местна общност и подкрепа", споделя той. Именно тази подкрепа и солидарност са в основата на неговата инициатива.
Соларният Дон Кихот от Габрово
"Не случайно са ме наричали соларния Дон Кихот от Габрово – продължавам да се боря с вятърни мелници. Благодаря на хората, които все още вярват в мен и ме подкрепят", казва с усмивка Стефанов. Според него концепцията за енергоснабдяване от миналия век вече е остаряла – вместо огромни електропреносни мрежи, токът трябва да се произвежда там, където се потребява. "Безумие е да живеем още в концепцията на 70-те и 80-те години, когато токът от "Марица" трябваше да дойде чак до Габрово. Светът е изключително динамичен и трябва да се адаптираме."
Проблемите пред енергийния преход
Един от големите проблеми, пред които се изправя страната ни, е законодателството относно енергийните кооперативи. "Гърция има 120 такива кооператива, а Румъния също ни изпревари", отбелязва Стефанов. В България вече има проучвания, които показват, че само в София съществуват над 1000 точки, подходящи за изграждане на подобни кооперативи, но реализацията им все още среща пречки.
Друг значим проблем е липсата на кадри. "Хората все по-малко искат да четат, а никой вече не иска да се занимава с основите на електротехниката – един учебник от над 370 страници. Търсим иновативни решения, за да привлечем вниманието на младите."
Образованието на бъдещето
В отговор на този проблем, екипът на Училището за соларни специалисти разработва иновативен проект за виртуално обучение. "Работим върху платформа, която ще позволи на обучаващите се да използват VR очила и да видят фотоволтаична централа в действие, както и да правят различни промени по нея. Това ще бъде нов метод на обучение, който ще направи процеса по-достъпен и ангажиращ."
Слушайте!
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg