Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да пазим като очите си!

Проф. Ива Петкова
Снимка: Кирил Чобанов

Позната фраза или поговорка, в която има и мъдрост, и истина. Най-сетивният и раним орган в човешкото тяло, грижата за неговото опазване и здраве до дълбока старост, бяха в основата на съботния ни разговор. Който, всъщност, премина през изкуството и реалността, заключен между фразите "ти имаш страхотни очи" и "два диоптъра далекогледство".

Гост бе проф. Ива Петкова – опитен офталмолог, хирург, преподавател. Най-общите акценти поставихме върху болестите и аномалиите в детската и в напредналата възраст, медикаментозното и оперативното лечение. Спряхме вниманието на аудиторията и с познание за най-често повтарящи се диагнози. И още в съботната ни здравна среща: за астегматизма, за глаукомата и катарактата и за някои от електронните "врагове" на окото...

Първият сюжет, представен от госта ни, бе свързан с глаукомата. Не само, защото имахме събитиен повод – месец март е посветен на борбата с тази болест, но и поради важността на коварната диагноза. Най-основното послание към слушателите бе, че болестта се развива без да проявява симптоматика. Тази скрита фаза може да доведе до трайна загуба на зрение. Изводът – да посещаваме периодично офталмолог.

Друга разисквана тема бе т. нар. катаракта, по-известна сред хората като перде. "Щом е стигнал човек до тази фаза на увреждане на окото, значи е живял дълго. Това винаги носи позитивизъм, но за да имаме добро зрение и в напреднала възраст, трябва да преглеждаме и лекуваме очите си" – подчерта проф. Петкова. И ни запозна с фазите на развитие на катаракта и класическия подход за нейното лечение – оперативно поставяне на изкуствени лещи.

Специално внимание отделихме на очния травматизъм, особено при децата. "Хубаво е, че някой от старите игри на малчуганите изчезнаха – дуелиране с дървени саби, прословутите фунийки и др., но лошата новина е, че те бяха заместени от електронни устройства и игри. И ми е много трудно да кажа кое е по-вредно…" – заключи проф. Ива Петкова.

В хода на предаването "За здравето" – седмично издание на програма "Христо Ботев", нашата гостенка отговори и на редица слушателски въпроси. И в края на срещата ни завърши с посланието да се радваме на пролетта, да се разхождаме сред природата и да оставим очите си да "почиват" и усетят насладата от цветовете на Земята.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Нешо Чипев

Проф. Нешо Чипев: Черно море става все по-топло, но не и по-солено

Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..

публикувано на 13.05.25 в 16:10

Хоботът на слона има над 1000 мускула

Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за любимите ми гиганти. В тайландската провинция Сурат Тани Elephant hills е мястото, където всеки миг е познание за нещо ново, а всяка гледка – скрийнсейвър за компютъра. Приключението започва..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Какво наричаме "магично"? Петър Желязков за илюзиите на ума

На 7 юни предстои пролетното издание на Ratio Forum , озаглавено "Магията на реалността". Темата, макар на пръв поглед да звучи мистично, всъщност има съвсем рационално обяснение. Един от организаторите на събитието, Петър Желязков , пояснява, че под "магично" трябва да разбираме не свръхестественото, а способността на някои хора да заблуждават..

обновено на 13.05.25 в 13:02
Калоян Димитров

Еврика! Успешни българи: Калоян Димитров

Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..

публикувано на 12.05.25 в 17:05

За терапевтичната сила на конете

Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..

публикувано на 12.05.25 в 15:23