Все повече са изложбите в последните години, в които съвременните художници работят с архивни материали, за да пресъздадат, възстановят, преосмислят и дори измислят големи общи или малки лични истории. Или по-скоро различни исторически разкази.
Историята с главно "И" отдавна не е една-единствена. Общоприетият голям исторически разказ е непостижим, а и невъзможен като цел всъщност. Знаем, а някои и помним как той е подлаган на идеологически и политически манипулации, как легенди и митове изопачават или скриват факти – и колко лесно тези спекулации, представяни за история, остават трайно и се възпроизвеждат в умовете на хората поколения наред.
Може би затова Историята все повече тръгва от малките разкази – именно те стават отправна точка към голямата история: чрез личното свидетелство, чрез спомените, чрез архивни снимки, намерени обекти, писма… Представени в изложби, тези артистични изследвания обединяват усилията на художници, учени с най-различен профил, музейни специалисти. И чрез тях голямата история се уплътнява – с добавената култура, знанията и възприятията на зрителите.
Две изложби показват различни, но и близки подходи в работата с архивни материали и обекти: наскоро преминалата "ул. Безименна" в галерията на Института за съвременно изкуство в София и "Васка Емануилова и Париж", която продължава в галерия "Васка Емануилова" до 20 април.
За тях Диана Попова и Андрея Гандева разговарят с художниците Ралица Георгиева и Филип Бояджиев.
Снимки - Диана Попова
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg