В свят, разкъсан от война и изгубил себе си, Швейк – малкият човек с голямо сърце – ще се сблъска с най-големия абсурд – да открие, че машините са станали по-хуманни от самите хора. Режисьорът Дамян Тенев прави своя драматизация, вдъхновена от романа на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". Пиесата, която Тенев поставя, се казва "Швейк през Третата световна война".
В новата интерпретация Швейк се пренася в бъдещето. Там войната е не само на бойното поле, а начин на живот. Това е история за "малкия човек" в сянката на големите събития и опита му да запази себе си, когато всичко се разпада. Това е история за любовта – единствената сила, способна да ни спаси. За вярата, която ни води, и надеждата, без която не можем.
В спектакъла участват Красимир Ненков, Борислав Веженов, Борче Манев, Борис Върбанов, Георги Ножделов, Иван Калошев, Велин Братанов, Цветомир Черкезов, Георги Георгиев, Ванина Йорданова, Тони Тончева и Симона Жулиянова. Сценографията и костюмите са дело на Радостина Тенева, а музиката – на Красимир Гешев.
Освен с премиерата на "Швейк през Третата световна война", Дамян Тенев има и друг повод за радост. Предишният проект на режисьора в ДТ "Гео Милев" "Любовта като стока" по Бертолт Брехт има номинации за ИКАР в лицето на Ванина Йорданова за "Дебют" и за "Златен кукерикон" на Тенев за "Режисура" и на Йорданова за "Млада надежда".
Спектакълът ще гостува в София на 25 март в Театър НАТФИЗ.
Премиерата на "Швейк през Третата световна война" е на 20 март в Културния център "Стара Загора".
Още за постановката – в разговора на Велин Манов в "Артефир" с режисьора Дамян Тенев.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg