Под този наслов традиционно правим своеобразен отчет за свършеното от екипа като обществена функция и отговорност. С езика на цифрите е лесно: 17 години по 52 съботи... Не е уморително да кажеш 888 пъти "добро утро", "здравейте", "честита събота", "аз също ви обичам!" Отбелязахме годишнината с колеги и гости, с които заедно тръгнахме и извървяхме тези 17 години, а с аудиторията успяхме да изградим взаимно доверие, приятелство, спомени, за да стигнем до март 2025 г. Усещането, че празниците просто се сливат, се засилва – Баба Марта, 3 март, 8 март, първа пролет и НИЕ, екип "За здравето". Върнахме лентата само година назад. Чухме напътствията на невролога акад. Лъчезар Трайков и на нефролога проф. Боряна Делийска.
Какво ли не преживяхме през този кратък наглед период в личен и в обществен план? Всеки от нас продължи да се бори със своите демони, да носи болките на времето и на тялото. Започнахме проекта на шега, с идеята за кратък творчески период, заедно с Роза Дамянова, Елинка Величкова, Стаматина Никова, Кристиян Бояджиев, идеята бе припозната и от Кирил Чобанов по-късно, работихме и продължаваме да работим с много тонрежисьори и музикални редактори. Пазим не само традициите и позитивизма, но и двата приза на програма "Христо Ботев" – "Златен будилник", които посветихме съвсем заслужено на вярната ни публика – интелигентна и многобройна…
В подобни случаи винаги сме склонни към ретроспекция. И в нея откриваме дати и заглавия, имена, лица, спомени за хора и жестове, които доказват, че си струва ранното съботно събуждане. Вероятно и мен ме владее склонността на опита и годините към факти от минали времена. Навремето също имаше рубрика "За вашето здраве", излъчвана бе в 5 минутен вариант по програма "Хоризонт" и 10 минутна версия по програма "Христо Ботев". В края на седемдесетте години на миналия век, тази поредица бе поддържана с помощта на Министерството на народното здраве от редакторката Мариета Иванова. За няколко години тази позиция зае моя милост. Последва рубриката "Здраве от ефира", с автор и водещ Цанка Мишева. А от 2008 г. до днес нашият екип реализира поредица "За здравето". Нарекохме я така, неутрално – нали здравето не се дели на "наше" и "ваше", нали е общочовешка ценност, а пък и политиците обичат да казват, че то, ЗДРАВЕТО, няма цвят?!
Без да персонализирам ще кажа, че през тези 17 години имахме подкрепата на ръководствата на програма "Христо Ботев" и на БНР, работихме в среда на колегиалност и взаимно уважение. И отново малко цифри: гостите ни вече надхвърлиха 2500, излъчваните преки събития са над 220, а държавите, от които сме предавали кореспонденции – повече от 20. Но най-важното, извън статистиката, е: огромната лекарска гилдия от академици, професори, доктори, млади лекари, специализанти, безкористно обединени от идеята за здравето. Изградихме огромен консилиум от всички специалности и имаме професионалната подкрепа на лекарската гилдия. И хиляди слушатели и приятели, които, макар и с посредничеството на ефира, винаги сме информирали и нерядко сме им помагали...
Затова обичаме посланието: "Не лекуваме от ефира, но помагаме". И ще продължим, живот и здраве, да го правим – с вашата подкрепа и с неотменната ни вяра в добротата и в човечността!
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
"Там, под стария храм" е най-новият роман на Слава Славчева, издаден като електронна книга. В него отново пътуваме назад във времето между действителни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg