На 26 март в Гьоте-институт, София ще бъде премиерата на новата стихосбирка на Вангел Имреоров "Отмиване на тъмнината". Дизайнът на корицата е на Моника Вакарелова. За книгата ще говори Радослав Чичев. Началото е в 18.30 ч. А на 31 март ще има и премиера в Пловдив.
"Поезия като прегръдка, която се грижи за чупливата текстура на изтичащото време и на загубата. Четенето на тази книга е упражнение по деликатност, по вглеждане във фините регистри, под чиято повърхност обаче прозира и решителност – в отказа от преследване на хепиенд, на задължителна победа. Всяко стихотворение е едновременно рана и зарастване, край и начало, и ни припомня радостта от изкуството, което не дава еднозначни отговори."
Виолета Кунева
"Лирическият герой в "Отмиване на тъмнината“ върви загледан в небето, в миналото, в себе си, в отношенията си с други хора. Той търси своя дом и своето място, в което да остави отпечатък. С изследвани емоции и философски наблюдения, напоени от дъждовни капки, тези стихотворения оставят отпечатък, оживяват и политат."
Катерина Стойкова
"И в тази своя книга Вангел върви по пътя на доброто, неговата неконформистка природа го отделя от силните поети на деня, но го приближава до поезията в най-чистата ѝ форма – далече от суетата и литературния кариеризъм.
През годините Вангел бавно и с постоянство изгради свой собствен поетичен регистър, в който ще чуете тоновете на съпричасността и емпатията, на градежа, не на разрухата. Да, това е поезия, която съгражда, поезия заставаща на страната на доброто."
Владислав Христов
Това са част от отзивите на пишещите и познаващите творчеството на младия автор.
Вангел Имреоров е роден през 1988 г. в Пловдив. Завършил е Езикова гимназия "Пловдив", а след това и бакалавърска програма "Дигитални медии" в Брадфорд, Великобритания. Работи в сферата на финансите. След осем години в Англия се завръща в България през 2017 г. Същата година "Жанет 45" издава дебютната му стихосбирка "Напускане на спомена", отличена със съпътстваща награда за дебют в категория "Поезия" на конкурса "Южна пролет" (2018). Носител е на специалната награда на Филологически факултет на ПУ "П. Хилендарски" от Националния конкурс за поезия "Добромир Тонев" (2019). Негови текстове са публикувани в "Литературен вестник", списанията "Страница", "Текстил", в "ЛитерНет", "Кадър 25" и др.
През 2021 под знака на Издателство за поезия “Да” излиза втората му поетична книга “След три минути". От 2022 година, Вангел живее в Единбург, Шотландия. "Отмиване на тъмнината" е третата му стихосбирка.
Димитрина Кюркчиева покани в "Артефир" Вангел Имреоров да представи новата си книга. Чуйте звуковия файл.
"И аз слязох" е роман за безстрашни читатели – за всеки, носещ кръста на своята съдба и питащ се откъде идват доброто и злото. В "Артефир" авторът Владимир Зарев представя основните мотиви в книгата, която от 1 април може да бъде намерена в книжарниците. В романа "И аз слязох" Зарев прави дързък опит да обясни нашето съществуване през..
Историята в романа "Дървеният костюм" на пръв поглед е сюрреалистична, абсурдна, но въображаемото и реалното се допълват от черен хумор, който постоянно подкопава установените представи. Като добавим и загатнатият уж криминален момент с неустановената самоличност на един труп, открит случайно, нещата още повече се заплитат. Читателят е въвлечен..
В редакция "Хумор и сатира" сме хора пластични, приспособими и промени в климат, време или местоположение не ни плашат, посрещаме ги добре. Такъв е случаят и с това издание на "Голямата къща на смешните хора", което само тази неделя ще започне в 23 часа. В него който е буден, може да чуе: - "Истинските новини" – "Евробарометър" изследва в кои..
Градската художествена галерия – Пловдив показва изложба керамична скулптура на художника, керамик и скулптор Александър Стефанов в Първа зала на голямата Постоянна експозиция. В "Артефир" директорът на галерията Красимир Линков изразява своята благодарност, че Александър Стефанов е инициирал тази специална експозиция, като е предоставил..
Световният ден на театъра се отбелязва на 27 март. Иницииран през 1961 г. от Международния театрален институт, всяка година той се чества и от театралната гилдия у нас. По този повод в Народния театър "Иван Вазов" бяха връчени наградите "Икар" за 2025 година. Наградата за водеща мъжка роля взе Самуел Финци , който се превъплъщава в..
"Росен Кукушев умело създава своята поетическа действителност от исторически алюзии, литературни реминисценции и споменавания. Това са стихове, написани с..
Вчера, 27 март, бе дадено началото на престижния Панаир на книгата в Лайпциг – едно от най-значимите събития в литературния свят. Този културен форум,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg