На 26 март 2025 г. от 18:30 ч. Литературният клуб на Столична библиотека ще бъде домакин на среща с многоликия автор Оля Стоянова. Тя е творец, който с лекота преминава от поезията и белетристиката към драматургията, документалистиката и журналистиката. Нейният литературен образ ще бъде представен с помощта на поетесата и писателка Кристин Димитрова и писателя и литературен критик Митко Новков.
Родена в София, Оля Стоянова е автор на дванадесет книги и е двукратен носител на наградата "Аскеер" за съвременна драматургия – през 2014 г. за "Покана за вечеря" и през 2018 г. за "Цветът на дълбоките води". Нейните пиеси "Страх за опитомяване" и "Три пълни обиколки около света" също намират сценична реализация, като втората ѝ носи Голямата награда за драматургия на конкурса "Иван Радоев" в Плевен през 2021 г.
Сред останалите ѝ значими произведения са сборникът с пиеси "Малки ритуали за сбогуване", документалният сборник "Смелостта да бъдеш родител", както и двете книги "Пътеводител на дивите места" и "Пътеводител на хубавите места". Тя е автор на два сборника с разкази – "Висока облачност" и "Какво сънуват вълците", както и на романа "Лични географии" (2005). Стихосбирката ѝ "Улица "Щастие" ѝ носи наградите "Николай Кънчев" и "Иван Николов" през 2013 г., а най-новата ѝ книга е поетичната ѝ творба "Как ни спасяват природните закони" (2024).
Освен писател, Оля Стоянова е доктор по журналистика, главен редактор на програма "Христо Ботев" на БНР и хоноруван преподавател в Софийския университет. Страстта ѝ към четенето е неоспорима, а любовта ѝ към историите и театъра намира отражение в цялостното ѝ творчество.
В ефира на "Нашият ден" тя сподели:
"Четенето дава различни гледни точки. Аз самата съм много запалена – когато пътувам, нося не една, а две книги. Понякога дори плащам за свръхбагаж, защото ми се струват важни, защото съм любопитна и защото хората са ми интересни. А книгите – те са именно това – различни гледни точки, които ни дават възможност да разбираме света по-добре. Младите хора около мен четат, и се надявам да не живея само в моя измислен балон. Вярвам, че хората са запазили това любопитство."
Слушайте!В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg