Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литературна вечер с Оля Стоянова в Столична библиотека

| обновено на 26.03.25 в 10:33

На 26 март 2025 г. от 18:30 ч. Литературният клуб на Столична библиотека ще бъде домакин на среща с многоликия автор Оля Стоянова. Тя е творец, който с лекота преминава от поезията и белетристиката към драматургията, документалистиката и журналистиката. Нейният литературен образ ще бъде представен с помощта на поетесата и писателка Кристин Димитрова и писателя и литературен критик Митко Новков.

Родена в София, Оля Стоянова е автор на дванадесет книги и е двукратен носител на наградата "Аскеер" за съвременна драматургия – през 2014 г. за "Покана за вечеря" и през 2018 г. за "Цветът на дълбоките води". Нейните пиеси "Страх за опитомяване" и "Три пълни обиколки около света" също намират сценична реализация, като втората ѝ носи Голямата награда за драматургия на конкурса "Иван Радоев" в Плевен през 2021 г.

Сред останалите ѝ значими произведения са сборникът с пиеси "Малки ритуали за сбогуване", документалният сборник "Смелостта да бъдеш родител", както и двете книги "Пътеводител на дивите места" и "Пътеводител на хубавите места". Тя е автор на два сборника с разкази – "Висока облачност" и "Какво сънуват вълците", както и на романа "Лични географии" (2005). Стихосбирката ѝ "Улица "Щастие" ѝ носи наградите "Николай Кънчев" и "Иван Николов" през 2013 г., а най-новата ѝ книга е поетичната ѝ творба "Как ни спасяват природните закони" (2024).

Освен писател, Оля Стоянова е доктор по журналистика, главен редактор на програма "Христо Ботев" на БНР и хоноруван преподавател в Софийския университет. Страстта ѝ към четенето е неоспорима, а любовта ѝ към историите и театъра намира отражение в цялостното ѝ творчество.

В ефира на "Нашият ден" тя сподели:

"Четенето дава различни гледни точки. Аз самата съм много запалена – когато пътувам, нося не една, а две книги. Понякога дори плащам за свръхбагаж, защото ми се струват важни, защото съм любопитна и защото хората са ми интересни. А книгите – те са именно това – различни гледни точки, които ни дават възможност да разбираме света по-добре. Младите хора около мен четат, и се надявам да не живея само в моя измислен балон. Вярвам, че хората са запазили това любопитство."

Слушайте! 




По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27