Романът "Направени от вина" на Йоанна Елми е един от най-успешните в съвременната българска литература, носител на наградата "Южна пролет" през 2022 година и получил номинации за наградите "Перото" и "Елиас Канети". Книгата преживя няколко преиздавания, превежда се на близо 18 езика и скоро предстои нейно представяне в рамките на един от литературните фестивали в Осло.
В "Нашият ден" разговаряме с авторката – за пътя на една книга, но и за журналистиката, медиите, истината, политическата ситуация в САЩ, Европа и България.
"Когато излезе един роман, той вече не принадлежи на своя автор", смята Елми и споделя своята радост от успеха на "Направени от вина".
Писателката разказва за работата си с една от големите литературни агенции в Европа и за ролята на агента като посредник между автора и огромния литературен пазар.
"Повечето автори не обичат директно да са в пазара. Не пишат и не работят с оглед на пазара, но, за да се чете една книга, тя трябва да бъде продавана", заявява Елми.
Авторката на широко превеждания роман изразява своите наблюдения и за процесите на превод, в които има географски разлики. На Балканите, смята Елми, преводачите се притесняват да задават въпроси на автора.
Втората половина на разговора е посветена на световните процеси, които създават несигурност в живота на съвременния човек.
Елми коментира: "Моето поколение порасна в един свят, който трябваше да е светът след края на историята. Един свят, в който грозното в нашата природа следваше да бъде изкоренено и в който ние щяхме да се превърнем в емпатични и разбиращи хора. Чудя се дали това отрицание на собствената ни природа не изкара тази огромна сянка наяве. Как се справяме с това, че една голяма част от обществото ни явно няма капацитета да бъде емпатична, добра и да постига един демократичен консенсус по пътя на разума?“
"Във време на несигурност и изключителна криза – духовна и материална – хората търсят изкупителна жертва. Съвсем нормално е изкупителната жертва да бъдат така наречените "елити" или интелектуалците, от които се очаква да са решили проблемите", казва още Елми.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg