Винаги след дъжд изгрява слънце – а понякога се появява и дъга, която озарява небето. Историята на Ирена Методиева може да бъде сравнена с такава дъга. След шестгодишна "ледена епоха", тя има шанс да стане първата българска пациентка, която ще бъде трансплантирана в една от водещите болници в САЩ. Това е огромен напредък и звучи дори романтично, според Стефан Тамбуев – председател на сдружение "Дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация". Той се надява да бъде въведена ясна регулация и трайно решение за достъп на български пациенти до чуждестранни програми за белодробни трансплантации с доказано висока успеваемост.
Като човек, трансплантиран преди 11 години,Тамбуев е двигател на кампанията "Дари живот". Той вярва, че всеки пациент заслужава своя шанс за живот.
"Белодробни трансплантации за българските пациенти ще продължат да се правят по този начин, по който, надявам се, ще бъде осъществена тази трансплантация, върху която в момента се работи", заявява Тамбуев в ефира на "Нашият ден".
Той подчертава, че, откакто Изпълнителна агенция Медицински надзор (ИАМН) става правоприемник на Изпълнителна агенция "Медицински одит" и Изпълнителна агенция по трансплантация, регулацията в областта е станала по-трудна.
"На ниво Европа не срещаме много добра приемственост на тема белодробни трансплантации на български пациенти. Изтъкват се един куп причини – донорството ни е ниско, не влизаме в някаква класация. Според мен да ти откажат лечение на болест, която е на 100 % смъртоносна, в един съюз, в който сме, не е добре", казва още Тамбуев.
"Дари живот" е първата инициатива и масова кампания за донорство. Идеята беше не да се прави някаква глобална информационна кампания ,защото информацията винаги се възприема от тези, които са лично засегнати от темата. Информационните кампании трябва да придружават конкретни инициативи. В тази връзка създадохме инициатива за правене на чешми, посветени на донорите. Ако една чешма създаде двама донори, значи сме си свършили добре работата. Ние направихме доста чешми – в София, в Пловдив, във Велико Търново, в Димитровград, в Плевен", разказва председателят на сдружение "Дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация".
Преди години, по думите на Тамбуев, са постигнати известни успехи по отношение привличане на вниманието, включително на парламентарно ниво, към проблема за донорството. Със съжаление гостът добавя, че нивото на донорство днес не се е повишило и дори бележи спад.
"Когато една кауза се окаже неуспешна, то тогава всички инициативи, свързани с тази кауза, си заслужават критиките", коментира Тамбуев.
Чуйте още в звуковия файл:
Преди броени дни Ирена Методиева разказа своята история в ефира на програма "Христо Ботев". Тъй като вече официално е включена в служебния регистър на ИА "Медицински надзор" като нуждаеща се от трансплантация, разходите за извършване на двойна белодробна трансплантация следва да бъдат покрити от НЗОК.
Ирена избра да разкаже за трудностите по пътя си – път, в който животът трябва да победи. Чуйте нейния разказ:
Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..
Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи. Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..
В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..
Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..
Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg