Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов.
Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора, но за сметка на това събитията са били по-разнообразни и участие са взели повече малки населени места. Символично е името на протестното движение – 50501, което, по думите на Даскалов, е заимствано от пощенския код на централно американско село – знак, че не само гражданите от големите градове в 50-те протестиращи щата изразяват недоволството си. Според Даскалов това движение е начало на нещо ново и много трудно постижимо.
"Опитът показва, че протестите са много важни, могат да катализират дадени процеси, но много трудно те самите обръщат посоката на историята", казва анализаторът и дава пример с масовите протести около убийството на Флойд, които са довели до съвсем малки реформи в полицейските практики.
Според Даскалов светът става свидетел на пълзящ държавен преврат и създаване на диктатура в САЩ. Американската държава е създадена за демокрация, механизми срещу диктатурата са заложени още в първата конституция на САЩ, която предвижда разделение на властите. Тези демократични принципи, по думите на госта, довели до най-добрите дни на човешката цивилизация – защита на индивидуалните права, частната собственост и инициатива, повишаване на благосъстояние на хората. Либералната демокрация толкова се е развила, че е започнала да се пропуква, обобщава Даскалов.
"Да се търси логика от Тръмп е доста трудно занятие. Ние не можем да го оценяваме от гледна точка на нашата гледна точка", заявява анализаторът.
Даскалов коментира американския неонационализъм, изповядван от милиардерите на Силициевата долина, в това число и от Мъск. Гостът поставя акцент още върху репресиите в самата Републиканска партия, върху компрометирането на американската съдебна система, която е сред най-важните стълбове на държавата, и върху натиска, оказван на журналистите и медиите в САЩ.
В края на разговора Даскалов коментира и състоянието на българското общество в световния политически контекст.
"Вече нито в България, нито в Европа може да има мнозинство", казва той и добавя, че нашият единствен и най-важен избор е да бъдем част от Европа.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..
Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..
В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..
Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения? Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис? Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични задължения..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските..
През последните години прави впечатление, че артсцената във Велико Търново се развива много активно. Съвременното изкуство в града вече има свои установени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg