На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че физиката ни отвежда най-дълбоко и най-далече в човешкото познание, че може да бъде увлекателна и интересна, че е престижна специалност с многобройни възможности за реализация в България и по света.
"Обществото на обединените нации (ООН) обяви 2025 г. за Международна година на квантовата наука и технологии. По този повод откриващата лекция е на тема "Чудният свят на фотониката" от акад. проф. дфзн Александър Драйшу, ръководител на катедра "Квантова електроника". Една от ключовите стъпки на Физическия факултет е да покаже, че физиката е една от най-добрите кариерни реализации, а това е поредният пролетен Ден на отворените врати.
"Тази година ние ще покажем ключови водещи наши лаборатории, тъй като физиката е наука, която най-добре се учи чрез практиката. Чрез срещи с действащи учени, които да покажат колко забавно, колко интересно и колко важно е човекът да изследва света, да намира отговор на ключови въпроси, като например защо свети слънцето, защо съществува Вселената и други.
В рамките на лекционния панел всички посетители ще погледнат както към микрокосмоса, така и към далечните космически обекти и дори първите мигове на самата Вселена.
Чрез младите наши преподаватели, докторанти, учени ще представим всички аспекти на физиката. Докторантът Ивайло Дионисов ще разкаже за света на елементарните частици и как е устроена материята, а гл. ас. д-р Александър Куртенков и аз ще представим съответно "Защо планетите в Слънчевата система са осем?" и "Вселената: една загадка на 14 милиарда години".
Д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс от Научния институт за космическия телескоп (STScI), САЩ, Фулбрайтов стипендиант и постдокторант към катедра "Астрономия" по НП "Млади учени и постдокторанти", ще представи изключително интересна лекция на тема "Тайните на космическия прах", разказва в ефира на предаването "Следобед за любопитните" доц. доктор Владимир Божилов – зам.-декан на факултета.
Освен богата лекционна програма, всички посетители ще могат да се насладят на множество интересни научни демонстрации за всички възрасти, да посетят водещи лаборатории във Физическия факултет и да научат повече за възможностите за обучение и развитие в различни области на физиката, както и да зададат своите въпроси.
През 2025 г. Пролетният ден на отворените врати се реализира с подкрепата на Национална програма "Образование с наука", като ще бъде представен и специален щанд на програмата.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Владимир Божилов можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..
Насред силния шум от политически разпри темата за образованието също кънти в общественото пространство с канонада от следващи едно след друго предложения на МОН, които не изглежда да са подплатени с научни доводи, изследвания, дългосрочно планиране и обществено обсъждане, затова пък предизвикват разногласия, подозрения и тревога у хората, пряко..
Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..
С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg