Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на отворените врати организира Физическият факултет на СУ

доц. Владимир Божилов
Снимка: БНР

На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че физиката ни отвежда най-дълбоко и най-далече в човешкото познание, че може да бъде увлекателна и интересна, че е престижна специалност с многобройни възможности за реализация в България и по света.

"Обществото на обединените нации (ООН) обяви 2025 г. за Международна година на квантовата наука и технологии. По този повод откриващата лекция е на тема "Чудният свят на фотониката" от акад. проф. дфзн Александър Драйшу, ръководител на катедра "Квантова електроника". Една от ключовите стъпки на Физическия факултет е да покаже, че физиката е една от най-добрите кариерни реализации, а това е поредният пролетен Ден на отворените врати.

"Тази година ние ще покажем ключови водещи наши лаборатории, тъй като физиката е наука, която най-добре се учи чрез практиката. Чрез срещи с действащи учени, които да покажат колко забавно, колко интересно и колко важно е човекът да изследва света, да намира отговор на ключови въпроси, като например защо свети слънцето, защо съществува Вселената и други. 

В рамките на лекционния панел всички посетители ще погледнат както към микрокосмоса, така и към далечните космически обекти и дори първите мигове на самата Вселена.

Чрез младите наши преподаватели, докторанти, учени ще представим всички аспекти на физиката. Докторантът Ивайло Дионисов ще разкаже за света на елементарните частици и как е устроена материята, а гл. ас. д-р Александър Куртенков и аз ще представим съответно "Защо планетите в Слънчевата система са осем?" и "Вселената: една загадка на 14 милиарда години".

Д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс от Научния институт за космическия телескоп (STScI), САЩ, Фулбрайтов стипендиант и постдокторант към катедра "Астрономия" по НП "Млади учени и постдокторанти", ще представи изключително интересна лекция на тема "Тайните на космическия прах", разказва в ефира на предаването "Следобед за любопитните" доц. доктор Владимир Божилов – зам.-декан на факултета.

Освен богата лекционна програма, всички посетители ще могат да се насладят на множество интересни научни демонстрации за всички възрасти, да посетят водещи лаборатории във Физическия факултет и да научат повече за възможностите за обучение и развитие в различни области на физиката, както и да зададат своите въпроси.

През 2025 г. Пролетният ден на отворените врати се реализира с подкрепата на Национална програма "Образование с наука", като ще бъде представен и специален щанд на програмата.

Целия разговор на Ани Костова с доц. Владимир Божилов можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15