Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев, преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи".
"Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ изграждаме връзки между различни полета на изследвания", казва д-р Петев.
Едно от съпътстващите събития е представяне на театрална миниатюра на тема "Защото любовта като смъртта е силна" (цитат от "Песен на песните") с участието на студенти от класа на проф. Снежина Петрова.
В дискусия за библейските образи – текстуални, музикални и визуални, участие ще вземат проф. Мони Алмалех, проф. Симо Лазаров, автор на няколко музикални миниатюри, свързани с темата, и живописецът Ема Предвидено е и балетно представление по музика на проф. Лазаров.
За "Песен на песните" д-р Петев казва: "Това е един текст, който е загадъчен. Как е попаднал в Библията – в него не се споменава Бог. Дали е компилация от близкоизточни древни народни разкази и сватбени песнопения, любовни и еротични песни, или пък наистина е композирана от цар Соломон и така е намерила място в Библията? Непосредствен повод да изберем този текст за проекта, беше едно ново издание (2023) с два поетични превода – на Георги Рупчев и на Иван Методиев."
В центъра на изложбата са 22 литографии по "Песен на песните", дарени от проф. Николай Майсторов.
28 студенти са се включили с произведения, създадени специално за проекта. Представени са и няколко експоната с историческа стойност, които разширяват интерпретацията на мотивите от Соломоновата песен.
На 8 май предстои дискусия, в която преподаватели от различни специалности ще разгледат посланието на библейския текст от минала и от съвременна гледан точка.
Изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи" може да бъде видяна в галерията на НБУ до 30 май.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
В галерия Doza в София тази седмица се откри изложбата "Хроники на трансформацията" на Антон Стоянов , многопластов художник, който живее и работи в Берлин. Авторът изследва сложни теми, свързани с идентичността и колективната памет. Серията му Icons, представена в "Хроники на трансформацията", преплита византийска иконопис с нова образност...
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg