Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България.
"След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но в същия район, като свържем тези естествени природни източници с изследване на популацията. В страната има много населени места, които използват карстови води за питейно-битови нужди. Това наличие, доказахме в нашия случай, че над 15 процента от нетуберкулозните микобактерии са в карстовите води.
Това потенциално говори и за наличието на естествен резервоар, който може да бъде среда за заразяване и разпространение сред човешката популация в населените места, които ползват тези води. Националната референтна лаборатория по туберкулоза към Националния център по заразни и паразитни болести е единствената лаборатория в страната, която не само успешно култивира, но и идентифицира и определя лекарствена резистентност към нетуберкулозните микобактерии.
През последните години те се определят като нововъзникващ патоген. Интересът към тях се увеличава от 80-те години на миналия век, защото се свързват често със заболявания при пациенти с различна форма на имуносупресия, включително и при пациенти със СПИН. През последните години в световен мащаб се наблюдава увеличаване заболеваемостта от нетуберкулозни микобактерии при здрави хора т.е. при пациенти пациенти, при които не се отчита форма на имуносупресия. Причината за това е широкото тяхно разпространение във всички екологични ниши.
Тези нетуберкулозни микобактерии се срещат във всички географски ширини, във всички държави, в естествена и изкуствена околна среда. Това е така, защото те имат устойчивост към голям набор към лекарствени препарати, в това число и дезинфектанти, което ги прави едни постоянни обитатели на средата около нас. Най-често заразяването става при взаимодействие с околната среда, чрез вдишване или поглъщане.
В лабораторията, с подкрепата на Фонд научни изследвания работи върху изследване и търсене на нетуберкулозни микобактерии в естествени природни местообитания, като целта ни е да видим как става пренасянето им от околната среда върху хората. Климатичните промени провокират тяхното разпространение и те са опасни най-вече за хора в напреднала възраст. Наскоро открихме, със съдействието на колеги, нов вид нетуберкулозен микобактерии Micobacterium bulgaricum, който е изолиран от клиничен материал на пациент в София.
Нетуберкулозните микобактерии са над 200 вида, някои от тях са с клинична изява и при тях се налага лечение. Но има и такива видове, които не се свързват с патологични изменения и тяхната изолация не налага лечение, защото са част от микрофлората на човека", разказва в предаването "Следобед за любопитните" Юлияна Атанасова.
Цялото интервю на Ани Костова с Юлияна Атанасова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg