Френският институт в България отдава заслужена почит на трима изключителни братя, родени в началото на XX век в крайдунавския град Русе. Събитията, организирани на 12 и 13 май в София и продължаващи на 14 май в Русе – родното място на семейство Канети – са своеобразно културно пътешествие, съчетаващо литературни четения, срещи, прожекции, изложба и музика.
Директорът на Френския институт, Люк Леви, разказа в предаването "Нашият ден" по БНР (с превод на Здрава Стоева) за вдъхновяващата история на тримата братя Канети, които оставят значими следи в литературата, музиката и науката.
"Тримата братя Канети са родени в един много хубав град на брега на Дунав – Русе", споделя Леви. Градът, познат в онова време като Русчук, е бил истински културен кръстопът – "в един ден там е можело да се чуят седем различни езика", припомня той.
Най-известен от братята е Елиас Канети – бележит писател, философ и носител на Нобелова награда за литература. "Той говореше 11 езика, но избра немския за своя творчески изказ", казва Леви. Елиас Канети остава до днес единственият автор с български корени, удостоен с Нобелова награда за литература.
Жак Канети, друг от братята, се прочува като музикален продуцент и откривател на таланти. През кариерата си във Франция той дава тласък на кариерите на редица легендарни изпълнители и оставя траен отпечатък в историята на френската музика.
Най-малкият брат, Жорж Канети, посвещава живота си на науката. Като изследовател в Института "Пастьор" той става един от пионерите в борбата с туберкулозата. Разработва иновативно лечение чрез комбиниране на няколко антибиотика – метод, който променя подхода към болестта. В негова чест е наречен рядък щам на туберкулозната бактерия – Mycobacterium canetti.
"Историята на братята Канети е история за три различни пътя, водещи към европейската сцена – в литературата, музиката и медицината – и всички започват от Русе", обобщава Люк Леви.
Събитията, организирани от Френския институт, предлагат не само възможност за културно обогатяване, но и напомнят за потенциала, който се крие в местата, където се срещат различни езици, култури и съдби.
Слушайте!
През последните години прави впечатление, че артсцената във Велико Търново се развива много активно. Съвременното изкуство в града вече има свои установени "места" и инициативи. Конкретен повод да говорим за събитията там е българо-германската изложбата "Рецепта II". Тя е представена до 18-и май в изложбените зали "Рафаел Михайлов" по инициатива..
В Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе текат последните репетиции на премиерния спектакъл "Крал Лир". Постановката по прочутата Шекспирова трагедия е дело на един от най-добрите млади румънски режисьори Думитру Акриш, който поставя за втори път на сцената на Русенския театър. Преди две години той направи там спектакъл по пиесата "Изчезващи" от..
"60 години Сатирата има дом на ул. "Стефан Караджа" № 26" е специална изложба, с която Сатиричният театър "Алеко Константинов" отбелязва годишнината от представлението "Много шум за нищо", реж. Гриша Островски, с което сградата е официално открита. На тържеството днес (15 май) от 17:30 ч. във фоайе "Зрители" ще бъдат открити и маски на..
Авторката на мемоарния роман "Танцът на делфините" – актрисата Клара Армандова, гостува в "Артефир" преди премиерата в Дом на културата "Средец" от 18:30 ч. По думите на Армандова книгата не е просто автобиографична – тя съчетава спомени, художествени елементи и свидетелство за една отминала епоха. Описаният период се простира от 50-те години..
Романът "Морската градина" на мексиканската писателка Софи Бехарано де Голберг е роман за България . За живота на едно семейство български евреи по време на Втората световна война. За спасението, напускането на родината и Европа. За историческите усилия на един народ да защити максимално сънародниците си от еврейски произход. В "Артефир"..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg