Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Русе към света: Историята на семейство Канети

| обновено на 14.05.25 в 10:34

Френският институт в България отдава заслужена почит на трима изключителни братя, родени в началото на XX век в крайдунавския град Русе. Събитията, организирани на 12 и 13 май в София и продължаващи на 14 май в Русе – родното място на семейство Канети – са своеобразно културно пътешествие, съчетаващо литературни четения, срещи, прожекции, изложба и музика.

Директорът на Френския институт, Люк Леви, разказа в предаването "Нашият ден" по БНР (с превод на Здрава Стоева) за вдъхновяващата история на тримата братя Канети, които оставят значими следи в литературата, музиката и науката.

"Тримата братя Канети са родени в един много хубав град на брега на Дунав – Русе", споделя Леви. Градът, познат в онова време като Русчук, е бил истински културен кръстопът – "в един ден там е можело да се чуят седем различни езика", припомня той.

Най-известен от братята е Елиас Канети – бележит писател, философ и носител на Нобелова награда за литература. "Той говореше 11 езика, но избра немския за своя творчески изказ", казва Леви. Елиас Канети остава до днес единственият автор с български корени, удостоен с Нобелова награда за литература.

Жак Канети, друг от братята, се прочува като музикален продуцент и откривател на таланти. През кариерата си във Франция той дава тласък на кариерите на редица легендарни изпълнители и оставя траен отпечатък в историята на френската музика.

Най-малкият брат, Жорж Канети, посвещава живота си на науката. Като изследовател в Института "Пастьор" той става един от пионерите в борбата с туберкулозата. Разработва иновативно лечение чрез комбиниране на няколко антибиотика – метод, който променя подхода към болестта. В негова чест е наречен рядък щам на туберкулозната бактерия – Mycobacterium canetti.

"Историята на братята Канети е история за три различни пътя, водещи към европейската сцена – в литературата, музиката и медицината – и всички започват от Русе", обобщава Люк Леви.

Събитията, организирани от Френския институт, предлагат не само възможност за културно обогатяване, но и напомнят за потенциала, който се крие в местата, където се срещат различни езици, култури и съдби.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба Recipe II / „Рецепта II“

Артсцената на Велико Търново

През последните години прави впечатление, че артсцената във Велико Търново се развива много активно. Съвременното изкуство в града вече има свои установени "места" и инициативи. Конкретен повод да говорим за събитията там е българо-германската изложбата "Рецепта II". Тя е представена до 18-и май в изложбените зали "Рафаел Михайлов" по инициатива..

публикувано на 15.05.25 в 17:05

Румънски режисьор постави "Крал Лир" в Русе

В Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе текат последните репетиции на премиерния спектакъл "Крал Лир". Постановката по прочутата Шекспирова трагедия е дело на един от най-добрите млади румънски режисьори Думитру Акриш, който поставя за втори път на сцената на Русенския театър. Преди две години той направи там спектакъл по пиесата "Изчезващи" от..

публикувано на 15.05.25 в 16:30

Тържество и специална изложба в Сатиричния театър

"60 години Сатирата има дом на ул. "Стефан Караджа" № 26" е специална изложба, с която Сатиричният театър "Алеко Константинов" отбелязва годишнината от представлението "Много шум за нищо", реж. Гриша Островски, с което сградата е официално открита. На тържеството днес (15 май) от 17:30 ч. във фоайе "Зрители" ще бъдат открити и маски на..

публикувано на 15.05.25 в 16:28
Клара Армандова

Актрисата Клара Армандова представя автобиографичен роман

Авторката на мемоарния роман "Танцът на делфините" – актрисата Клара Армандова, гостува в "Артефир" преди премиерата в Дом на културата "Средец" от 18:30 ч. По думите на Армандова книгата не е просто автобиографична – тя съчетава спомени, художествени елементи и свидетелство за една отминала епоха. Описаният период се простира от 50-те години..

публикувано на 15.05.25 в 15:50

Софи Бехарано де Голдберг: Сърцето ми се вълнува – тази история най-сетне се завръща у дома

Романът "Морската градина" на мексиканската писателка Софи Бехарано де Голберг е роман за България . За живота на едно семейство български евреи по време на Втората световна война. За спасението, напускането на родината и Европа. За историческите усилия на един народ да защити максимално сънародниците си от еврейски произход. В "Артефир"..

публикувано на 15.05.25 в 14:03