На днешния 3 юни си спомняме с респект и тъга за Божана Апостолова – поетеса, писателка, издател и създател на издателството "Жанет 45". Тя бе една от личностите, които определяха посоката и духа на съвременната българска литература.
Вчера тя напусна този свят, оставяйки ни с въпроса как ще продължим оттук нататък нейната битка – битката за просперитета и живото присъствие на българската литература в обществения живот.
Божана Апостолова е носител на най-високото държавно отличие у нас – орден "Стара планина". Творчеството ѝ включва десет стихосбирки, четири романа и дванадесет книги за деца. Нейни книги и отделни произведения са преведени на редица езици, сред които немски, турски, руски, италиански, унгарски, испански, сръбски, чешки, румънски, гръцки и други.
На 80-годишна възраст ни напусна жената, която не само пишеше, но и изграждаше сцена за другите – една от най-важните фигури в литературния живот на България през последните десетилетия.
В ефира на "Нашият ден", колегата Светлозар Желев каза:
"Загубата на Божана Апостолова е много болезнена. Ако има някой в дъното и на случващото се сега – съвременната българска литература – това е Божана Апостолова и нейното дело, започнало още през 90-те години. Тогава, в най-ужасните години за българската книга, когато почти никой не искаше да издава български автори, тя го правеше – и поезия, и проза. Най-добрите поети и писатели от 80-те, 90-те и новите млади гласове – всички те тръгнаха от нея."
Това, за което рядко се говори, но има огромно значение, е че благодарение на Божана Апостолова, най-големите ни поети преживяха достойни старини. Тя не само пазеше думите им, но и достойнството им.Със същата грижа тя отвори път и за новите имена – млади писатели.
Слушайте!
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg