Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Религиозната литература

| обновено на 23.06.25 в 08:46
Д-р Ахмед Лютов, Ана-Мария Кръстева и Тони Николов
Снимка: БНР

Основната цел на религиозните издателства е да разпространяват и популяризират религиозните учения и текстове сред вярващите. Това включва публикуване на свещени писания, молитвени книги. Свикнали сме да приемаме, че с това се изчерпва тяхната функция, но те предлагат и друга духовна, историческа и художествена литература.

Въпреки че издателство "Комунитас" е светско и публикува книги с хуманитарна и научно-популярна тематика, то публикува и книги, посветени на религиозната философия, историята на религиите, психологията на религията и други свързани области. Днес насочваме вниманието ви към две различни по своята същност издателства, които обаче играят важна роля в обогатяването на българската културна сцена, като предоставя висококачествени книги, които стимулират интелектуалното и духовно развитие на своите читатели. 

Ще го сторим заедно с д-р Ахмед Лютов, социолог и началник отдел "Вътрешен одит" при Главно мюфтийство, който ще ни разкрие ролята на издателството към тяхната религиозна институция и Тони Николов философ от издателство "Комунитас".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10