Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много популярен, въпреки че не са много местата по света, където човек има възможност да се разходи сред застиналите потоци лава. Вулканичният район обаче е бил добре познат в древността и дори добре описан – за него се споменава за първи път още през 1 век преди новата ера от древногръцкия географ Страбон, който нарича целия район "изгорялата планина" или "изгорялата земя". Факт е, че пейзажът оттогава до днес не се е променил – всичко тук е покрито със застинала лава и вулканична пепел.
Районът привлича много изследователи през вековете и научният интерес към това място май никога не е преставал, защото тук на терен може да се наблюдава разнообразието от вулканични и карстови пейзажи.
Преди 12 години геопаркът става част от списъка на Европейската мрежа на геопарковете на ЮНЕСКО и през юни 2013 г. е отворен и за туристи, като са изградени многобройни пътеки, създаден е малък природонаучен музей и дори посетителски център.
Пътеките в геопарка Кула-Салихли са с дължина близо 12 километра и без да излиза от тях човек може да премине през вулканични конуси, пещери, безкрайни полета от застинала лава и всякакви причудливи пейзажи. И въпреки че и днес земята изглежда като тежко обгоряла – в тъмнокафяво, черно и сиво, това не пречи между тъмната пепел да растат макове и пъстри диви цветя.
Дори само заради този контраст си струва да се види това място, което учените определят като едно от най-младите вулканични полета в Турция. Туристическият водач Ясмин Акън разказва за този район и за град Маниса, както и за културния фестивал Türkiye Culture Route, който се провежда в град Маниса.
Град Маниса се намира много близо до Измир, който е третият по големина град в страната. По думите на Ясмин Акън, в индустриално отношение градът е много добре развит, защото тук има много фабрики, отглежда се много грозде, има винарски изби, но също така има и тежка индустрия – циментови заводи и мраморни кариери. "Маниса е много добре развит град и това си личи особено вечер. Осветлението на града е толкова красиво, че бих казала, че градът е по-красив дори от Измир през нощта", разказва Ясмин Акън.
Впрочем градът има и дълга история – Маниса е бил градът на престолонаследниците на Османската империя. По време на османския период Маниса е служила като важен административен център, където престолонаследниците (шехзаде) са получавали образованието си, което му е спечелило титлата "Град на Шехзаде". По османско време тук престолонаследниците са се учили как да управляват. "Ето защо тук са посторени много домове, кервансараи, джамии, носещи техните имена, болници и медицински центрове. Затова и градът винаги е бил важен", обяснява Ясмин Акън.
Снимки: Оля Стоянова
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..
Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..
Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..
На 26 юни София отново е домакин на едно от най-очакваните събития в света на иновациите – Webit 2025: Web3 and Human-centered AI Edition . Това е ден, посветен на бъдещето, който събира на сцената едни от най-ярките умове в бизнеса и представители на водещи компании в света, политици, медии и предприемачи, които ще обсъдят последните новости в..
Според народната традиция 24 юни, наричан Еньовден, е свързан със старинни ритуали за плодородие и здраве, популярен е и като празник на билките. Според църковния календар 24 юни е Рождество на св. Йоан Кръстител, Предтеча на Спасителя, а Еньо е един от народните варианти на името на св. Йоан. В облика, ритуалите и паметта за този ден се преплита..
Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical..
В предаването "Български изпълнители" на 30 юни 2025 ще ви представим изключителната оперна певица Станислава Момекова. Тя притежава неподражаема харизма..
В България съществува един-единствен исторически доказан и документиран поклоннически път "Светият път". Той върви по точния маршрут, по който са преминали..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg